Dolarový optimismus neumírá. Fondy zeleným bankovkám věří

Klíčovou událostí aktuálního týdne je letošní první zasedání Fedu. Trh sice nepočítá s tím, že by Powell a spol. hikovali tak intenzivně jako minulý rok, i přesto se stále najde dostatek investorů sázejících na silný dolar.

O tom, že se Fed bude letos s vyššími sazbami krotit, pochybovat nemusíme. I přesto bychom se podle našich odhadů mohli dočkat alespoň dvou hikovacích kol. Pozitivní naladění ohledně dolaru si udržují i fondy. Poslední data futures sázejících na silnější americkou měnu ukazují více než 270 tisíc otevřených long pozic, což jsou hodnoty odpovídající maximům ze začátku roku 2017. Oproti tomu u eura převažují čisté nekomerční sázky na short činící zhruba 53 tisíc.

Pravděpodobnost zvýšení amerických sazeb v lednu dosahuje podle agentury Bloomberg pouze 1,6 %. Úroky i podle nás zůstanou beze změny, o to zajímavější bude sledovat, na jakou rétorickou vlnu se centrální banka naladí. Vedle toho se z USA dočkáme i lednových čísel z trhu práce, v Evropě pak budeme sledovat vývoj kolem brexitu a dnešní vystoupení guvernéra ECB Draghiho před Evropským parlamentem.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1407 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,81 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1349 do 1,1405 EURUSD.*

Koruna se za absence klíčových domácích dat obchoduje kolem hranice 25,70 za euro. Ani tento týden nebude z hlediska zveřejněných čísel nikterak silný, proto budeme sledovat, zda se nedočkáme případných komentářů ze strany ČNB. Mediální karanténa před letošním prvním zasedání bankovní rady začíná ve čtvrtek 31. ledna.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,70 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,66 až 25,72 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,50 až 22,80 USDCZK.* 

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter