Dolarový optimismus. Slábne, ale stále žije

Ještě na začátku roku sázela většina predikcí na posílení eura vůči dolaru. S postupem času se tyto odhady začaly měnit, k čemuž přispěla nejen evropská data, ale v návaznosti na to i Evropská centrální banka. Jako poslední nikterak pozitivně – alespoň z pohledu Draghiho a spol. – nevyzněla ani poslední čísla o evropské inflaci.

Vidina normalizace evropské měnové politiky je v nedohlednu. Inflace eurozóny v březnu zpomalila na 1,4 % meziročně, přičemž vidina její výraznější akcelerace směrem k inflačnímu cíli není příliš silná. Nelze se tedy divit, že se sázky hedgeových fondů drží stále hluboko v záporu, což značí silnou převahu shortů nad longy (poslední čísla Komise pro obchodování s komoditními futures ukázala více jak 80 tis. otevřených pozic).

Naopak, co se týče dolaru, převažují čisté long sázky, byť ve srovnání se začátkem roku došlo na jejich pokles z více než 300 tisíc na aktuálních 125 tisíc. I my předpokládáme, že dolar má stále otevřený prostor pro posílení, je však dle našeho názoru omezený. Při pohledu technickou analýzou nám spodní support vychází zhruba v pásmu 1,110 až 1,120 dolaru za euro.

Z pohledu na aktuální kalendář zahraničních dat je patrné, že nejvíce jich přijde právě z USA. Maloobchodní tržby vykázaly v březnu propad, mnohem výraznější vliv na kurz by však měla mít až páteční data, konkrétně tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství za březen. Dle odhadu trhu by mělo být po předchozím zklamání s 20 tisíci vytvořeno více jak 170 tisíc.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1237 EURUSD. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,1199-1,1255 EURUSD.*

Koruna se na začátku týdne posunula na silnější úrovně pod 25,80 za euro. Z dat v rámci týdne nás bude zajímat především poslední revize HDP za čtvrtý kvartál minulého roku. V pátek pak bude zveřejněn zápis z březnového zasedání bankovní rady České národní banky.

Aktuálně se koruna obchoduje na hranici 25,81 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,75 až 25,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,84 až 23,08 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter