Dolaru i přes aktuální posílení přestává věřit čím dál větší část trhu

Klíčové body

  • Euro oslabovalo kvůli horším výsledkům německého Ifo indexu.
  • Koruna se z počátku držela pod 26,10 EURCZK, v závěru dne ale oslabila
  • Sázky na oslabující dolar jsou na desetiletých maximech.
Zdroj: Depositphotos

Trhy do nového týdne vstoupily obezřetně, když včera zveřejněný německý Ifo index podnikatelského klimatu dosáhl šestiměsíčního minima. Náladu na trzích nepodpořila ani zpráva o ukončení vývoje vakcíny od společnosti Merck. Koruna se po celý den sice pohybovala pod hranicí 26,10 EURCZK, k ataku „šestadvacítky“ se však stále neodhodlala. Ve večerních hodinách se pak posunula nad 26,15 EURCZK.

Špatný výsledek Ifo indexu, který hodnotí, jak optimistický postoj zaujímají firmy na německém trhu ohledně jejich budoucího vývoje, měl dopad na slabší euro, které v úvodu týdne bránilo ziskům rizikovějších měn. V regionu střední a východní Evropy se kurzy vůči euru bez větších výkyvů pohybovaly do strany, aby se k večeru posunuly do červených čísel. Forint i zlotý uzavřel s minimální ztrátou, nejhůře se nakonec dařilo koruně. Po ranním posílení směrem k 26,05 EURCZK nedokázala najít dostatek impulzů, aby konečně atakovala kulatou hranici 26,00 korun za euro a vrátila se na slabší úrovně.

Koruna sice vytvořila nové minimum v rámci aktuální oddychové fáze, nicméně její volatilita v posledních týdnech je v porovnání s minulým rokem naprosto minimální. Zásadní tak v příštích dnech bude, zda se domácí měně podaří citelněji posílit a pokořit hranici 26,00 korun za euro, což by mohlo znamenat otevření cesty směrem k 25,75 EURCZK, kde se nachází spodní hranice klesajícího trendového kanálu reflektující obchodování od loňského března. Z pohledu technické analýzy k atakování silnějších hodnot domácí měně nahrává porušení rostoucí trendové linie v rámci indikátoru RSI, které předcházelo proražení hranice podpory na 26,10 EURCZK. Na druhé straně kurz koruny s eurem do včerejška držela klesající trendová linie v rámci cenového vývoje ze začátku prosince, která v posledních týdnech určovala pozvolný trend posilující koruny. Ta byla ale včera porušena, když se domácí měně nepodařilo uzavřít pod její hranicí, což by mohlo indikovat zpětný posun směrem do oblasti 26,30-40 EURCZK před nádechem k dalšímu pokusu o posílení.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Z krátkodobějšího hlediska je brzdou možných zisků koruny přetrvávající vážnost situace ohledně koronaviru napříč Evropou. Prodlužování stávajících opatření a jejich možné zpřísňování drží optimismus na uzdě a pomalý průběh vakcinace v evropských zemích nepomáhá euru ani korelované koruně. Intervence proti posilujícímu zlotému jakožto měně ze stejného měnového „koše“ koruně také z psychologického hlediska nepomáhají. Kombinace těchto faktorů s optimismem spojeným s plánovaným americkým fiskálním balíčkem vyústila v posílení dolaru, který se v průběhu včerejška navracel směrem 1,2100 EURUSD a nad 90,5 b. v rámci dolarového indexu.

To vše i přes pokračující nárůst čistých dlouhých pozic na euro a dosažení desetiletého maxima v rámci krátkých pozic na dolar podle pátečního reportu Komise pro obchodování s komoditními futures. Trhy tedy reagují na aktuální dění a dolar má tendenci posilovat na krátkodobém horizontu, nicméně této situace jsme v minulém roce byli svědky několikrát. Pro změnu ve výhledu pro letošní rok, co se týče slabšího dolaru a posilujících rizikových aktiv, by bylo třeba zásadní změny v nastavení měnověpolitických podmínek, což zatím není na programu dne. Zda nás překvapí Fed, uvidíme ve středu. Šance v to jsou ale mizivé a nejpravděpodobnějším scénářem se jeví potvrzení o pokračování v extrémně uvolněných měnověpolitických podmínkách. Vzhledem k předchozím poznámkám se tedy momentálně nacházíme ve fázi, kdy investoři volí obezřetnější přístup k riziku a s následným zlepšením situace se znovu překleneme k optimistické vlně, která požene riziková aktiva ještě o něco výše.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2117 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,57 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2104 do 1,2201 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,17 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,10 až 26,24 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,49 až 21,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter