Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Dominance dolaru v ohrožení

Pokud minulý týden konaný každoroční petrohradský sjezd ruských ekonomických pohlavárů naznačil cokoliv, tak je to právě fakt, že Rusko se čím dál tím více snaží o navázání obchodních styků s Čínou. Přestože vše nasvědčuje tomu, že vztahy mezi Ruskem a Čínou jsou zatím ryze obchodního charakteru, případné zformování aliance mezi těmito zeměmi by mělo nejen obrovský geopolitický význam, ale i zcela zásadní vliv na dominantní status amerického dolaru.

Sami o sobě tyto akce neznamenají konec dolaru jakožto hlavní světové rezervní měny. Ale, bráno v kontextu s mnoha dalšími událostmi po celém světě včetně saúdsko-arabské frustrace s americkou zahraniční politikou vůči Íránu a čínskou nenasytností po zlatě, tyto akce představují kroky směřující od americké měny.

Ve svém projevu pro stanici CNBC ruský prezident Vladimir Putin v pátek nastínil své plány o budování užších vztahů s Čínou a novou Euroasijskou unií. Stalo se tak po uzavření rusko-čínského obchodu zavazující ruskou státní firmu Gazprom dodat v příštích třiceti letech plyn v hodnotě bezmála 400 miliard dolarů. Přestože podrobností o obchodu je málo, mnozí analytici předpovídají, že ruský export plynu bude probíhat skrze výměnu čínského jüanu přímo do ruského rublu. Tím pádem by obě země obešly americký dolar – tradiční měnu používanou v obchodech tohoto typu.

Medveděv podporuje rubl

Mezitím VTB, druhá největší ruská banka, podepsala smlouvu s Bank of China, obsahující dohodu o vzájemných transakcích v domácích měnách. Mimo to ruský premiér Dmitrij Medveděv sdělil, že sankce uvalené Evropskou Unií a USA budou mít za následek, že Rusko plánuje pro obchodování používat rubl namísto amerického dolaru. Je otázkou, jaký dopad by na americký dolar mělo obchodování dvou rozvíjejících se zemí mimo americkou měnu. Status dolaru jako světové rezervní měny umožňuje Spojeným státům půjčovat si velké sumy peněz a efektivně žít nad své poměry, právě díky vždy přítomné poptávce po jejich měně.

Podle Rickardse, který se hlouběji zabývá tímto tématem, je problémem, že ve složitých systémech – například na globálních finančních trzích – se malé trendy mohou rychle rozvinout v katastrofu. Větší problém ale představuje současný postoj USA, které berou roli dolaru jakožto rezervní měny jako samozřejmost a riskují ohrožení důvěry v ní skrze monetární politiku americké centrální banky a levný dolar podporující americký export.“ Důvěra v dolar může přetrvávat a pak se rychle vytratit, tak jako tomu bylo na přelomu sedmdesátých let minulého století.“ řekl Rickards.

Čína diverzifikuje pozice

Není žádným tajemstvím, že Čína je největším držitelem amerického dluhu. Její celkové rezervy činí přibližně 3,8 bilionu dolarů, z nichž je právě velká část denominována v amerických dolarech. Nicméně, v poslední době je na čínské straně patrná snaha o  diverzifikaci těchto rezerv směrem od americké měny, čemuž nasvědčuje postupná redukce Čínou držených amerických dluhopisů. Analytici se domnívají, že i právě tímto lze vysvětlit v posledních měsících vysoké hodnoty eura, které mohou být způsobeny zvýšenou čínskou poptávkou po této měně. Přidáme-li k tomu i čínský apetit po zlatě, zdá se že diverzifikace by mohla být na dobré cestě.

Vzhledem k tomu, že se Čína není schopna zbavit většího objemu amerických dluhopisů aniž by vyvolala tržní paniku, je velice pravděpodobné že skrze tento postup buduje zajišťovací pozici k prezervaci svého bohatství. V momentě, kdy americký dolar ztrácí svou reálnou hodnotu kvůli inflaci, se zmenšuje hodnota Čínou držených dluhopisů, avšak v tom samém momentě Čína profituje z pozic na euru a zlatu, přičemž tyto zisky kompenzují čínské ztráty na dolaru. V podstatě to tedy znamená, že Čína buduje masivní zajišťovací operace s použitím zlata. V případě, že se role dolaru jakožto vedoucí rezervní měny opravdu změní, výměna by mohla přijít právě z řad eura nebo zlata.

Garrick Hileman, ekonomický historik na London School of Economics, věří, že dohoda mezi Ruskem a Čínou posiluje mezinárodně obchodní status jüanu, který by se mohl jednoho dne stát rezervní měnou. Nicméně se varuje jakýchkoli myšlenek, že momentální postavení dolaru je v ohrožení.

Přestože celá situace kolem čínsko-ruských vztahů a jejich vlivu na americký dolar je stále nejasná, v následujících měsících bude nesmírně zajímavé sledovat směr, jakým se to celé vyvine…

Newsletter