Donald to udělal. Obchodní válka je realitou. Co na to Čína?

Jak slíbil, tak i učinil. Americký prezident Donald Trump včera podepsal dekret o uvalení cel na Čínu. Zároveň ale udělil dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku všem členským státům Evropské unie a dalším šesti zemím. Dolar na tyto zprávy výrazněji nereagoval. Na rozdíl od Wall Street, kterou Trump poslal do červených čísel. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, v reakci ztratil více než 700 bodů, v závěru odepsal téměř tři procenta na 23 957,89 bodu a zažil tak nejhorší den od 8. února.

Reakce Číny na sebe nenechala dlouho čekat. Říše draka oznámila, že zavede cla na celkem 128 amerických výrobcích, včetně vepřového masa, vína, ovoce a oceli. 

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se zotavil z měsíčního minima 89,396 bodu, na které se dostal včera. Ekonomický novinář Holger Zschaepitz připomněl rok 2002, kdy tehdejší prezident George Bush mladší uvalil dovozní cla na ocel. A dolar reagoval poklesem.

 

Na trzích byly včera ještě patrny dozvuky středečního rozhodnutí o sazbách, které se po jednomyslném hlasování bankéřů zvýšily o čtvrtinu procentního bodu. „Fed nezměnil počet plánovaných navýšení úrokových sazeb v letošním roce, a ponechal je na celkovém počtu tří, ale v roce 2019 přidal ještě jeden nárůst. Zajímavější je, že nové ekonomické prognózy očekávají nižší míru nezaměstnanosti a rychlejší tempo růstu, ale s malým až nulovým dopadem na inflaci,“ poznamenal Tim Foster z Fidelity International.

Klíčovým bodem jednání amerických centrálních bankéřů je, že násilný obrat k jestřábí politice, který byl naznačen v několika nedávných projevech šéfa Fedu Jerome Powella a dalších, se neuskutečnil, dodal Nick Peters, portfolio manažer Fidelity International.

Aktuálně se americká měna obchoduje na 1,234 EURUSD a během dnešního dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,229 až 1,235 EURUSD.*

Koruna se během včerejšího dopoledne dostala pod úroveň 25,41 EURCZK, tuto úroveň ale neudržela a později oslabila. Dle naší predikce by se kurz domácí měny vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,41 EURCZK.*

ČNB včera uvedla, že měnověpolitického zasedání bankovní rady ČNB se ve čtvrtek 29. března zúčastní všech sedm jejích členů. Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése je nepravděpodobné, že by na tomto zasedání došlo ke zvýšení sazeb ze strany ČNB. „Pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb bude záležet na vývoji kurzu koruny a měnové politice ECB. Za současných vyhlídek počítáme s prvním zvýšením sazeb během třetího čtvrtletí letošního roku,“ dodal. 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter