Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Donald to udělal. Obchodní válka je tu

Donald Trump to udělal. Spojené státy uvalily cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník také na dovoz z Evropské unie, Kanady a Mexika. Obchodní válka se tak pomalu stává realitou a nad trhy se vznáší stín protekcionismu. První červnový den bude na devizových trzích pestrý. I kvůli situaci v Itálii a Španělsku a slušné várce důležitých čísel. Jak budou trhy reagovat?

Reakce na zavedení tarifů ze strany USA přišla okamžitě. Evropská komise chce podniknout právní kroky u Světové obchodní organizace (WTO). Podle šéfa EK Jeana-Claudea Junckera jde o jasný protekcionismus. Ozval se také kanadský premiér Justin Trudeau a odvetou pohrozilo i Mexiko. Zavedení cel bude mít dopady také na české oceláře. 

V Itálii nastal obrat. Populisté nevzdali boj o sestavení vlády a včera se dohodli na vládní koalici. Premiér by měl zůstat stejný. Ministr financí, který se nelíbil prezidentovi Sergio Mattarellovi, se změní. Nové jméno je poměrně neznámě, státní kasu by měl spravovat profesor ekonomie Giovanni Tria. Nová vláda dnes složí přísahu.

Dnes naopak možná padne vláda ve Španělsku. Opoziční socialisté totiž sehnali dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě lidoveckého premiéra Mariana Rajoye. Socialistům pomohli Baskové a Katalánci.

Ve Spojených státech dnes ve 14:30 bude zveřejněno nejsledovanější číslo z americké ekonomiky, údaj o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (nonfarm payrolls). V dubnu americká ekonomika vytvořila 164 tisíc pracovních míst a nezaměstnanost byla 3,9 procenta. Trh v květnu čeká tvorbu 190 tisíc pracovních míst, nezaměstnanost má zůstat na dubnové úrovni. 

Evropská měna, která v úterý k dolaru oslabila na desetiměsíční minimum 1,1510 EUR/USD, včera posilovala až na třídenní maximum 1,1724 EURUSD. Euru včera k ziskům pomohla nová čísla o inflaci v eurozóně. Index spotřebitelských cen v květnu zrychlil meziroční růst na 1,9 procenta z dubnových 1,2 procenta, hlavně kvůli dražším energiím.

Aktuálně je kurz na 1,1670 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,14 bodu. Během ne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,1619 až 1,1780 EURUSD.*

Koruna včera mírně posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Poslední den týdne konečně přinese nová domácí data. Statistici oznámí tvorbu a užití HDP ve 2. čtvrtletí. Podle předběžného odhadu česká ekonomika v 1.čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,5 procenta a mezičtvrtletně HDP rostl o 0,5 procenta. Trh dnes čeká stejná čísla.

Dále bude zveřejněn Markit PMI index aktivity v průmyslu za květen a ministerstvo financí odpoledne zveřejní výsledek státního rozpočtu ke konci května.

Dnes ráno se koruna obchoduje na 25,82 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,76 až 25,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,97 až 22,12 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter