Donald Trump jako pohroma pro americkou ekonomiku?

Pokud Donald Trump v listopadových prezidentských volbách porazí Hillary Clintonovou, může to americkou ekonomiku vyjít až na bilion dolarů. Jeho výhra by pro největší světovou ekonomiku podle nezávislé poradenské firmy Oxford Economics měla vážné důsledky, napsala CNBC.

Pokud by byl realitní magnát Trump schopen realizovat všechny své navrhované politiky, ohrozilo by to globální ekonomický růst a pět procent by srazily americký hrubý domácí produkt (HDP) od úrovně, kde by byl v roce 2021, napsali ekonomové Jamie Thompson a Sarah Maxwell. Podle nich by tak americká ekonomika k tomuto datu přišla o bilion dolarů. „Důsledky jsou dalekosáhlé,“ uvedli ekonomové.

To, co ekonomové nazývají „Trumpův nepříznivý scénář“, tedy v podstatě přijetí všech jeho návrhů, by znamenalo mnohem hlubší zpomalení než v případě částečné realizace. Růst ekonomiky by byl utlumen déle. Oxford Economics by pak v základních předpovědích počítala s tím, že americká ekonomika v letech 2016 až 2021 poroste o 1,5 až 2,3 procenta. To by bylo částečně kvůli vlivu Trumpovy obchodní a imigrační politiky na potenciální nabídku ekonomických výstupů jako je práce a suroviny.

Ke konci pětileté prognózy by HDP klesl na úroveň kolem pěti procent pod základní linii a očekávané oživení globálního růstu by bylo výrazně narušeno. Největší přímý dopad by vycházel z obchodní politiky, která by uvalila vysoká cla na čínské a mexické zboží. To by mohlo způsobit lavinový efekt v dalších zemích.

Podle Oxford Economics by Trumpovo vítězství bylo doprovázeno výraznými turbulencemi na trhu a změnami v měnové politice. Pokud by existovaly náznaky, že by potenciální prezident Trump zavedl své návrhy na restrukturalizaci vládního dluhu, pravděpodobně by zesílily turbulence, jež by vedly k prudkému růstu výnosů ze státních dluhopisů.

Newsletter