Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Donald Trump na akciových trzích. Mandát číslo dva

Klíčové body

  • Pokud v příštích volbách vyhraje opět Trump, zvolí stejnou strategii, která mu přinesla úspěch v minulém období.
  • Trumpovy daňové škrty nedaly ekonomice odpočinout, a ta bez patřičné „údržby“ pokračovala dále v nezměněné síle.
  • Investoři dost možná cítí příjezd svého „páníčka“, který je bude častovat pamlsky a bude jim věnovat svou pozornost a nedočkavě se snaží dostat index na maxima již dnes.
Zdroj: Depositphotos

Asi bychom hodně dlouho přemýšleli a pravděpodobně na nic kloudného nepřišli, kdybychom dostali úkol, vybrat důvod, díky kterému se dva hlavní akciové indexy nachází poblíž svých historických maxim a třetí je již překročil, v době, kdy centrální banka ukončila historicky nejrychlejší restriktivní kampaň doprovázenou kvantitativním utahováním. Ekonomická zkušenost by nás dovedla k závěru, že něco takového je značně nepravděpodobné. A přece jsme toho svědky právě dnes na nejaktivnějším trhu na světě, trhu americkém. Reálný život se vzepřel teoretickému modelu, ve kterém mají určité příčiny přesně definované následky. Přestože víme, že ekonomický systém je natolik komplexní, že se čas od času něco podobného stane, naše mysl je znepokojena a hledá důvod této anomálie.

V roce 2016 se americká ekonomika nacházela v poměrně slušné kondici. Očekával se spíše negativní vývoj spojený s koncem ekonomického cyklu. Prezidentské volby vyhrál Donald Trump. Akciový index SP500 se nacházel na úrovni 2000, což bylo historické maximum. Po překvapivém výsledku sčítání hlasů se velmi krátkodobě propadl o několik procent, ale vzápětí se vydal k nezastavitelnému růstu. Trumpovy daňové škrty nedaly ekonomice odpočinout, a ta bez patřičné „údržby“ pokračovala dále v nezměněné síle.  Z akciového indexu se stal posléze index úspěšnosti prezidentského úřadu. Celou hru negoval až covid v roce 2020, kdy index propadl o více než 30 procent.

Máme kocoura, který je schopen vycítit, kdy přijíždím domů a radostně mě vyhlíží na zahradě. Jestli rozpozná zvuk mého automobilu nebo disponuje nějakými věšteckými schopnostmi, nevím, ale docela mu to funguje. Je dost možné, že akciové trhy disponují podobnou schopností jako náš kocour. Pokud v příštích volbách vyhraje opět Donald Trump, zvolí dozajista stejnou strategii, která mu přinesla úspěch v minulém období. Napumpuje ekonomiku a bude se snažit, aby index SP500 předvedl stejné výkony jako za jeho předešlého úřadování. Investoři a tradeři tak dost možná cítí příjezd svého „páníčka“, který je bude častovat pamlsky a bude jim věnovat svou pozornost a nedočkavě se snaží dostat index na maxima již dnes. Vazba příčiny a následku tak nakonec není porušena. Musíme ji pouze doplnit o další hráče a parametry. Všechno sedí za předpokladu, že volby v příštím roce vyhraje Donald Trump.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0873 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0822 do 1,0926 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,28 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,25 až 24,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,23 do 22,50 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter