Donald Trump (opět) o Fedu: Vytvořil falešnou ekonomiku!

Pojem „Fed“ se skloňuje čím dál tím častěji, jak se blíží datum konání jeho zářijového zasedání. Právě na něm měnový výbor vyřkne svůj ortel ohledně budoucí podoby americké úrokové politiky. Souběžně se spekulací o (ne)možné akci, se na adresu centrální banky snesl (další) hněv ze strany Donalda Trumpa. Čím tentokrát Fed osočil?

Podle republikánského kandidáta vytvořil Fed svou politikou minimálních úrokových sazeb falešnou ekonomiku, která účelově přispěla k podpoře prezidentského postu Baracka Obamy.

„Díky tomu, že Fed drží sazby při zemi, brání tím poklesu všeho ostatního,“ přepisuje Trumpova slova server Fortune. „Naše ekonomika je vinou toho naprosto falešná. Jedinou oblastí, která z toho profituje, jsou umělé akciové trhy. Úroveň sazeb se prostě musí změnit.“

Tento útok na americkou centrální banku není z Trumpovy strany zdaleka první a rozhodně ani poslední. Už během primárek označil Trump šéfku Fedu Janet Yellenovou za silně exponovanou politickou osobu, přičemž souběžně s tím apeloval na měnový výbor, aby zvýšil sazby, ovšem nikoliv z politických důvodů.

Trumpova kritika přišla v době, kdy trh napjatě očekává zasedání Fedu, které proběhne 20. a 21. září. Právě to by se mohlo stát mezníkem, kdy banka provedla další kroky v rámci tzv. úrokové normalizace. Dosavadní představě o navýšení úroků hrál do karet například proslov Yellenové na konferenci v Jackson Hole, kde uvedla, že „moment zvýšení sazeb se přiblížil.“ Váhu tohoto tvrzení však týden poté narušila data amerického trhu práce, která ukázala, že americká ekonomika v srpnu vytvořila „pouze“ 151 tisíc nových pracovních míst, přičemž očekávání pracovala se 180 tisíci.

Americký trh práce hodil Fedu klacek pod nohy

Aktuální naladění analytiků, které sleduje agentura Bloomebrg, ukazuje 34% pravděpodobnost toho, že Fed v závěru měsíce své sazby opravdu zvýší. O poznání vyšší čísla jsou pak přiřazena závěru roku 2016 a začátku 2017.

 

Newsletter