“Don’t fight the Fed” – bude to platit i v blízké budoucnosti?

Politika americké centrální banky měla v historii vždy výrazný dopad na ekonomiku a akciové trhy. Politiku Fedu následují všichni portfolio-manažeři, obchodníci, analytici a investoři. Když Fed snižuje úrokové sazby, je to velmi často pozitivní, a naopak, při zvyšování sazeb dochází k poklesům, jak na akciovém tak i na trhu dluhopisovém v obavách, že se ekonomika zbrzdí.

„Considerable time“, dolar a svět cloumají Fedem. Akcie rostou

Včera Fed opět zopakoval, že bude držet sazby nízko i nadále, a trhy zareagovaly opět růstem. V posledních letech byla reakce vždy stejná, a pro laika i mírně nelogická. V praxi to znamenalo, že čím víc byl Fed negativní ohledně vývoje ekonomiky, tím víc investoři nakupovali akcie, neboť očekávali, že Fed bude i nadále praktikovat svou uvolněnou politiku (kvantitativní uvolňování spolu s rekordně nízkými sazbami), a tím nakonec dojde ke zlepšení ekonomiky, potažmo zisků firem. Došlo to tak daleko, že na negativní zprávy z ekonomiky reagoval akciový trh v Americe růstem a na pozitivní naopak poklesem, z důvodu obav z utažení finančních kohoutů.

Americké akciové trhy jsou nyní stále blízko svých historických maxim, Fed je stále velmi opatrný ve svých komentářích ohledně zvýšení úrokových sazeb, ale pomalu končí svou misi nákupů dluhopisů na trhu. Co tohle může znamenat pro akcie? Zřejmě dojde ke zvýšení výnosů na dluhopisech s delší splatností, například na 10letých, které analytici používají při diskontování budoucího cash flow firem obchodovaných na trhu, aby byli schopni určit současnou férovou hodnotu firem a cílovou cenu. Pokud se tedy takzvaná diskontní míra zvýší a analytici s ní budou počítat i ve svých modelech, jejich férové hodnoty firem (akcií) se sníží.

Nyní máme před sebou výsledkovou sezónu v Americe. Očekávání analytiků jsou opět poměrně vysoká, ale zřejmě i teď nastavená tak, aby zisky firem mírně předčily očekávání trhu. Analytici čekají, že tržby amerických firem zahrnutých v indexu S&P 500 porostou o 3-4 % a zisky o 5 %. Otázka tedy nyní zní: bude to stačit? Nebudou investoři výsledky spíše ignorovat a raději slepě následovat Fed, protože jen tato strategie byla od roku 2009 ta správná? Pokud ano, tak se v nejbližších dnech výraznějšího poklesu asi nedočkáme. Investoři i tradeři říkají jednu věc: „nikdy nevěř analytikům”, ale pokud analytici pomalu začnou snižovat své odhady cash flow a férových cen akcií na základě vyšších diskontních měr použitých ve svých modelech, možná i já bych jim tentokrát věřil.

Alcoa navnadila a dravě startuje americké výsledky za 3Q

3Q výsledky USA: Kdo, kdy, jak?

Newsletter