Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Doplatí podnikatelský ráj na zadluženost domácností?

Singapur, devítinásobný vítěz žebříčku nejlepších podmínek pro podnikáním, čelí problému, který může ohrozit jeho ekonomickou situaci. V porovnání se skomírají globální ekonomikou, zažívá Singapur pomalý zato stabilní ekonomický růst. Ten však začíná být ohrožen narůstající zadlužeností singapurských domácností, jejichž celkové závazky se za druhé čtvrtletí vyšplhaly na 286,39 mld. singapurských dolarů. V porovnání s loňským HDP (372,81 mld. singapurských dolarů) dosahuje toto číslo úrovně vyšší jak 70 %.

Singapur obhájil pozici nejlepšího mista světa pro podnikání

Ekonom UBS a odborník na jihovýchodní Asii Edward Teather upozorňuje na to, že „ Singapur zažívá období neobyčejně nízkých úrokových sazeb, které s sebou přináší nebezpečí nerozumných výdajů a investic.“ Podle něj je „poměr rezidentního dluhu vůči HDP mnohem vyšší, než byl během devadesátých let, kdy Asie procházela obdobím finanční krize.“ Zároveň poukazuje i na zvláštnost intenzity úvěrové expanze při současném slabém ekonomickém růstu.

Tempo růstu dosáhlo v meziročním srovnání jak za druhý tak i čtvrtý kvartál úrovně 2,4 %. Pokud by se tempo zadlužování dále zvyšovalo, aniž by došlo ke znatelnému zlepšení singapurské ekonomiky, je Teather přesvědčen o nutnosti striktnějších zásahů vlády, které by omezily poskytování úvěrů. Navíc je ve vzduchu další strašák v podobě zvýšení amerických sazeb, který by rovněž dosti omezil schopnost dlužníků splácet své závazky.

Strach singapurských bank z nesplácení hypoték amerických vlastníků realit opadá

Veškeré tyto obavy se snaží zmírnit ekonom ratingové agentury Moody’s Alaistar Chan, který poukazuje na to, že „v rámci Centrálního podpůrného fondu (CPF), kam každý singapurský občan odvádí část své mzdy, je dostatek úspor, které by při případném defaultu dlužníků vytvořily pevnou záchrannou síť.“ Podle dat singapurské vlády drží domácnosti aktiva o velikosti 1,74 bilionu singapurských dolarů, z čehož 264,77 mld. je uloženo v CPF a 820,6 mld. v nemovitostech.

Podle Chana není problémem samotná velikost dluhu, ale fakt, že jeho největší část tvoří hypotéky. „Pokud by realitní trh zasáhl prudký pokles cen, ekonomiku by to zasáhlo mnohem více než jakékoliv zvýšení sazeb.“

Na stejný problém upozorňuje i vedení druhého největšího singapurského developera City Developments. Pokud by vláda zavedla další omezení poskytování hypoték, vedoucí k nárůstu neschopnosti dlužníků splácet, můžeme čekat rapidní pokles cen nemovitostí. Ten by celou situaci ještě více zhoršil. Již dnes se objevují první náznaky a to v poklesu nájemného luxusních bytů. „Pokud bude nájemné nadále klesat, budou mít dlužníci problém se splácením hypoték, což je může vést k nucenému prodeji nemovitosti“, uvedlo vedení Citi Developments ve své zprávě.

Singapurská vláda je však jiného názoru. Minulý měsíc vyjádřila své přesvědčení o nutnosti korekce na realitním trhu. Ta je podporována především vládními opatřeními na trhu nemovitostí a hypoték. Právě díky nim bude Singapur zřejmě čelit největšímu poklesu cen nemovitostí od doby krize 2009. Za třetí čtvrtletí klesly ceny realit o 0,7 %. Jedná se již o čtvrtý mezikvartální pokles po sobě, který dohromady ukazuje pokles cen o 4 % jen za poslední rok.

Newsletter