Doručí ECB jestřábí překvapení?

Klíčové body

  • Měnový pár EURUSD se nachází v oblasti nejnižších hodnot od příchodu pandemie.
  • Kombinace jestřábího Fedu a holubičí ECB by mohla v průběhu roku vyústit až v paritu eura s dolarem.
  • ECB si pravděpodobně počká na novou prognózu a více tvrdých dat odrážejících dopady války.
Zdroj: Depositphotos

Euro oslabilo vůči dolaru od konce března o více než tři procenta. Včera společná evropská měna atakovala nejslabší hodnoty od příchodu pandemie a dnes ji může do ještě větší letargie přivést ECB. Zda se guvernérka Lagardová a spol. rozhodnou přitvrdit v přístupu k měnové politice, nebo dojde k vyčkávání na červnové zasedání, kdy bude k dispozici nová prognóza a více tvrdých dat odrážejících dopad války na evropskou ekonomiku, se dozvíme dnes odpoledne.

Hlavní událostí dnešního dne je měnověpolitické zasedání ECB, která sice ponechá sazby beze změny, vystoupení guvernérky Lagardové však dost možná naznačí bližší termíny ohledně ukončení nákupů aktiv v rámci programu APP a případně i možný termín pro první zvýšení sazeb. Koncem března Evropská centrální banka ukončila pandemický program nákupů aktiv PEPP a oznámila nové objemy nákupů v rámci APP. Ty jsou momentálně nastaveny na dubnových čtyřicet, květnových třicet a červnových dvacet miliard eur. První zvýšení sazeb bude dle komunikace ECB doručeno až po ukončení programů nákupů aktiv.

Pokud chce tedy evropská měnová autorita překvapit jestřábím tónem, bude muset přijít buď s rychlejším ukončením programu APP, případně s konkrétnějším nastíněním možného data pro první zvýšení úrokových sazeb v průběhu třetího kvartálu letošního roku. Případné oznámení ohledně možnosti zvýšení sazeb před ukončením programu APP by trhy také překvapilo, jedná se však o méně pravděpodobnou variantu.

Peněžní trhy momentálně očekávají více než tři 25bodová zvýšení sazeb na horizontu devíti měsíců, což zakládá pro omezenější prostor jestřábího překvapení na dnešním zasedání. Podle grafu níže momentálně není měnový pár EURUSD podhodnocený, což euru v případě zklamání otevírá cestu k posunu na ještě nižší úrovně. Hlavní měnový pár se momentálně pohybuje v oblasti nejslabších hodnot od příchodu pandemie. Případné holubičí vystoupení ECB by tak mohlo měnovému páru EURUSD pomalu otevřít cestu ve směru předpandemického minima na úrovni 1,0640 EURUSD.

Tato hranice by s největší pravděpodobností zapůsobila jako silná hranice podpory, přes kterou by se dolaru dostávalo na silnější úrovně složitěji. Případné razantní zvyšování sazeb na druhé straně Atlantiku a pokračující opatrný přístup ECB k měnové politice by mohl znamenat testování této hranice v rámci prvního pololetí letošního roku. Výraznější než momentálně očekávaný dopad války na Ukrajině na evropskou ekonomiku by mohl znamenat i potenciální posun ve směru parity, tedy stavu, kdy by euro stálo stejně jako americký dolar.

Hlavní měnový pár se momentálně pohybuje v blízkosti hranice 1,0900 EURUSD, kam se ve večerních hodinách posunul od supportu tvořeného předchozím swingovým minimem ze začátku března. Případné dnešní zklamání z pohledu ECB by mohlo zapůsobit jako impuls pro jeho další testování. Při pohledu na technické indikátory však neočekáváme prudší posun nežli do oblasti 1,0700 EURUSD. Index relativní síly se na denním grafu pohybuje v blízkosti hranice přeprodanosti a spolu s MACD oba indikátory tvoří potenciální divergenci ve vztahu k ceně podkladového aktiva. Ty fungují jako signál pro blížící se obrat trendu. Případné jestřábí překvapení by tak dodalo obchodníkům sebevědomí pro nákup eura i díky signálům technické analýzy, mezi které by patřilo vytvoření divergence spojeného s odmítnutím posunu skrze hranici podpory v oblasti 1,0800 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0826 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0769 do 1,0883 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,45 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,59 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,38 až 24,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,42 do 22,75 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter