Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Dostane se nafta od Viktoriagruppe do ČR?

AKTUALIZOVÁNO – Česko si může ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu odvézt zásoby nafty za více než miliardu korun, ke které se nemohlo dostat. Informace týdeníku Dotyk ČTK potvrdil mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Získat naftu zpět ale nebude jednoduché. Insolvenční správce totiž stanovil termín odvozu do 30. dubna. Již dříve ale přiznal, že odvoz nafty zabere minimálně půl roku. Zároveň podle týdeníku tímto aktem správce ještě pořád neuznal, že nafta skutečně patří Česku.

„Insolvenční správce nám sdělil poměrně průlomovou zprávu, která říká, že veškerou naftu, která je uložená v Kraillingu, nám umožní vyskladnit. Nepotvrdil tím ale naše vlastnické právo k naftě,“ řekl dnes novinářům na Žofínském fóru Švagr.​

„Termín stanovený insolvenčním správcem je nesmyslný. Už při minulých jednáních totiž přiznal, že odvoz nafty zabere šest až osm měsíců. A dostali jsme od pana správce skutečně také informaci, že hodlá vlastnictví samotné nafty zažalovat,“ uvedl pro Dotyk šéf SSHR Pavel Švagr. Správa podle něj nicméně bude hledat cestu, jak naftu z Německa reálně dostat. „Je to náznak dobré zprávy, ale skutečně dobrá zpráva to bude až ve chvíli, kdy bude nafta na území naší republiky,“ sdělil ČTK ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Správa rezerv podá v Německu trestní oznámení kvůli naftě z ČR

S insolvenčním správcem Viktoriagruppe Mirko Möllenem se Česko pře o vlastnictví nafty od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Podle dřívějších informací je hodnota uložené nafty 1,2 miliardy korun. SSHR kromě podmínečného přihlášení nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun. Uvedla, že v této sumě jsou například neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Až dalších 300 milionů korun pak při přihlašování pohledávek požadovaly české celní a daňové úřady. Češi tak celkem nárokují až 1,8 miliardy korun.

V prosinci loňského roku podala SSHR v Německu v kauze trestní oznámení na neznámého pachatele. Švagr to tehdy zdůvodnil tím, že existuje podezření ze spáchání trestného činu podvodu a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Z měření, které provedli předloni v prosinci němečtí celníci, vyplývá, že ve skladu v Kraillingu schází 6,3 milionu litrů paliva proti správnému evidenčnímu stavu. Od vyhlášení insolvence společnosti jsou zásobníky s naftou zaplombované.

České rezervy nafty uložené v Německu podle Němců nepatří Česku

Linka dnes zároveň potvrdil, že ve skladu v Kraillingu je stále rozbitá železniční vlečka. Právě touto rozbitou vlečkou Viktoriagruppe před insolvencí argumentovala, když nechtěla převoz nafty do Česka povolit. Insolvenční správce loni vyčíslil její opravu na 40 tisíc až 250 tisíc eur (1,1 až 6,8 milionu Kč).

Podle aktuálního vyjádření SSHR má Česko nyní zásoby ropy a ropných produktů typu nafty či leteckého petroleje zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Nafta, kterou má Česko uloženu v Německu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu.

Newsletter