Dostupnost bydlení v USA klesá… kde žijí největší boháči?

Koupě nového domu je stále mimo dosah mnoha Američanů. Podle údajů zveřejněných on-line americkou realitní investiční společností RealtyTrac, je momentálně bydlení méně dostupné, než tomu bylo v průměru za posledních 14 let, ve více než jedné třetině okresů v USA. V roce 2013 to přitom bylo jen 19 procent. Téměř pětina Američanů momentálně žije v oblastech, kde je pro koupi středně drahého domu na trhu potřeba vyšší procento z platu, než potřebovali roku 2000. Viceprezident RealtyTrac, Daren Blomquist tvrdí, že klesající dostupnost bydlení je do značné míry dána prostě neúměrným růstem cen.

V některých oblastech jsou domy natolik předražené, že i lidé s nadprůměrným příjmem si investici do bydlení nemohou dovolit. Jedním z pěti uvedených cenově nejméně dostupných částech USA v oblasti bydlení, s minimálně 100.000 obyvateli, je San Fracisco. Částečně díky současnému tech boomu, který zaplavil oblast penězi, a často omezeným a drahým (průměrná cena bydlení je 960.000 dolarů) možnostem bydlení je San Fracisco nejméně dostupným městem. Domácnost s průměrným příjmem 74.760 dolarů by musela investovat 78 % svého měsíčního příjmu na zaplacení středně drahého bydlení. Většina finančních odborníků však doporučuje vyčlenit pouze 30 procent.

Další oblastí, a tu byste v tomto seznamu nejspíše nečekali, je Brooklyn, NY. Už dávno není pravda, že jen Manhattan je místem, které je „in“. Dnes je Brooklyn čím dál tím populárnější a zároveň dražší. V Brooklynu ( Kings County) tak průměrný domov vyjde na 594.000 dolarů. Stěhují se sem celebrity, „Michelinské restaurace“ tu otevírají své pobočky a 2kk v některých čtvrtích stojí i více než 1 milion dolarů. Domácnost s průměrným platem (roční střední příjem pro domácnost v tomto okrese je 46.960 dolarů), by tak musela vyčlenit 77 procent svých příjmu, aby si mohla dovolit zaplatit bydlení v této oblasti.

Ale ani již zmiňovaný Manhattan, New York, nenabízí levnější nabídky. Průměrné bydlení tu vyjde na 865.000 dolarů, což je by pro domácnost s průměrným platem (69.821 dolarů) znamenalo vyčlenění 75 procent svého příjmu.

A stejně jako Brooklyn, se i Bronx, N.Y. postupně zbavuje své image „drsné čtvrti“. Třeba i díky oblasti na severu jakou je Riverdale, kde si domy pořizuje vyšší střední třída. A přestože tu v průměru nové bydlení přijde na 265.000 dolarů, pro domácnost vydělávající v průměru 32.891 dolarů to je 67 procent měsíčního příjmu.

Poslední z nejdražších oblastí je San Mateo v Kalifornii, známý pro většinu z nás jako Silicon Valley, kde bydlení vyjde na 780.000 dolarů. Domácnost by tak musela vyčlenit 57 procent ze svého průměrného platu (82.602 dolarů). Další cenově hůře dostupné oblasti pro bydlení jsou například tyto: Marin, Kalifornie; Los Angeles, Kalifornie; Santa Cruz, Kalifornie; Orange County, Kalifornie a Santa Clara, Kalifornie.

 

Nejlevnější bydlení je…

Naopak nejlevnějším místem v oblasti bydlení v USA je Saginaw, Michigan. Nachází se v oblasti Flint a Tri-Cities v Michiganu a je známý především díky dominanci automobilové a související výroby. Pokles výroby se ale na oblasti projevil a průměrný plat je tu jen 40.373 dolarů. Vzhledem k průměrné cenně 47.000 dolarů za nemovitost tak můžete získat celkem výhodné nabídky na bydlení. Pro domácnost se středním příjmem by to znamenalo pouze 7 procent jejího měsíčního příjmu.

Oblast Wayne County, která je součástí Detroitu, je druhým nejdostupnějším okresem v USA, s průměrnou cenou za bydlení 47.000 dolarů. To především díky problémům v automobilové oblasti. Stejně jako v Saginaw obyvatelům stačí pouze 7 procent jejich průměrného měsíčního příjmu (39.411 dolarů). Další oblast –Fayette County, součást města Pittsburgh, je zajímavou volbou pro rodiny s dětmi. Průměrně se tu totiž za bydlení zaplatí 50.000 dolarů, což při průměrném platu 41.606 dolarů vychází na 7 procent měsíčního příjmu. A další výhodou tohoto místa je blízkost k hned několika profesionálním sportovním týmům, nesčetnému množství divadel a hudebních sálů.

Rockford je třetí nejlidnatější město ve státě Illinois. Uvnitř města se nachází oblast Winnebago County, kde je potřeba zhruba jen 8 procent průměrného příjmu domácnosti (střední roční příjem domácnosti 49.527), aby si mohla dovolit průměrné bydlení pohybující se kolem 66.000 dolarů.

Poslední oblastí je Clayton County v Atlantě, kde si rodiny mohou se svým průměrným příjmem (36.448 dolarů), dovolit měsíčně dát 9 procent na bydlení. Průměrná cena nemovitosti je 52.000 dolarů.

Newsletter