Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Dotlačí silná ekonomika korunu zpět k 27,00?

Začátek zkráceného týdne zahájila koruna na slabších úrovních, stále ještě ovlivněná dozvuky zasedání ČNB a následné tiskové konference. Kurz české měny k euru se však brzy vydal na jih a ta začala své ztráty korigovat. Velmi jí pomohla revize růstu HDP za druhý kvartál k lepšímu.

Česká ekonomika rostla ve druhé čtvrtině roku podle konečného údaje ještě rychleji. Mezikvartální růst dosáhl 1,1 procenta a meziroční 4,6 procenta. Jedná se o zpřesnění srpnového odhadu hovořícího o tempu růstu 1 a 4,4 %.

ČR patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky vyspělého světa

Českou měnu nedokázal rozhodit ani údaj o státním rozpočtu, jenž se v září dostal do schodku 2,8 miliardy korun. Pro srovnání, loni v září byl rozpočet ve schodku 34,4 miliardy. Koruna končí týden na úrovni poblíž 27,15 EURCZK. Celkově však data potvrzují velmi dobrou kondici domácí ekonomiky, a proto věříme spíše v pozvolné sunutí se směrem ke kurzovému závazku, než v její další oslabení.

Státní rozpočet se v září propadl do schodku

Dolar započal týden na slabších úrovních kolem 1,1280 za euro, ale po slovech podpory ze strany J. Yellen a D. Lockharta z vedení centrální banky Fed se mu podařilo mírně posilovat. Celkově se týden odehrával pod taktovkou horších evropských a smíšených amerických dat. V Evropě byla zveřejněna německá inflace, jenž skončila -0,2 % proti předchozím 0,1 % v srpnu, a fakticky ukazuje, že Německo je v deflaci. Následně byly zveřejněny německé maloobchodní tržby, které překvapivě klesly o 0,4 %. Příval špatných dat pak završila data o evropské inflaci – od spotřebitelských cen se čekala stagnace, ony ale o 0,1 % klesly.

Data z USA však tak jednoznačná jako ta evropská nebyla. Nejprve potěšila spotřebitelská důvěra a poté výsledek ADP reportu (nově vytvořená místa v soukromém sektoru), podle něhož vytvořila americká ekonomika 200 tis. nových míst. Bohužel následně zklamal Index nákupních manažerů z Chicaga hodnotou 48,7 b. při očekávaných 53 bodech a poté index nákupních manažerů v průmyslu ISM, jenž skončil hodnotou 50,2 b. při očekávaných 50,6 bodu. Po této zprávě dolar oslabil až k 1,1200 EURUSD z předchozích 1,1145.

Kurz dolaru se tedy pohyboval jak na houpačce a čekal na hlavní číslo týdne – nově vytvořená pracovní místa mimo zemědělství. Americký trh práce ale výrazně zklamal a špatná data nabízejí vysvětlení, proč Fed s utažením měnové politiky (resp. zvýšením sazeb) tolik otálejí. V září totiž americká ekonomika vytvořila zásadně méně nových pracovních míst proti očekávání (142 tis. proti 200 tis.). Míra nezaměstnanosti setrvává nízko. Dolar bezprostředně po zveřejnění nejdůležitějších čísel týdne umazal veškeré dnešní zisky a prudce padá k euru až nad 1,1300 EURUSD

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý zveřejní ČSÚ údaje o zahraničním obchodu za srpen. Předpokládáme meziroční růst importu o 14 % exportu o 14,3 %. V pondělí bude také zveřejněna měnová statistika ČNB. Ve středu budou zveřejněny údaje průmyslu za srpen. Předpokládáme meziroční růst o 6,4 %. Ve středu budou zveřejněny také data stavebnictví za srpen.

Podobně ve středu ČSÚ zveřejní data maloobchodu za srpen, předpokládáme meziroční růst maloobchodu o 5,7 % bez zahrnutí motorových vozidel, se zahrnutím růst o 10,3 %.

Ve čtvrtek MPSV zveřejní údaje nezaměstnanosti za září, předpokládáme míru nezaměstnanosti ve výši 6,0 %. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za září, předpokládáme meziroční růst o 0,1 % a meziměsíční pokles o 0,5 %.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a celkově za září. V úterý budou zveřejněny objednávky továren za srpen. Ve středu budou zveřejněny údaje o průmyslové produkci za srpen.

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za srpen. Obdobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje Běžného účtu platební bilance za srpen.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a celkově za září. V pondělí budou také zveřejněny také údaje maloobchodu za srpen. Nakonec v pondělí bude zveřejněna důvěra investorů na říjen.

Ve středu bude setkání bankovní rady ECB o nemonetární politice. Ve čtvrtek ECB vydá své účty o finančním trhu, o ekonomickém a monetárním vývoji eurozóny.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách, a celkově za září. Dále budou zveřejněny také podmínky pracovního trhu za září. V úterý budou zveřejněny údaje obchodní bilance za srpen. V úterý bude nakonec zveřejněn takzvaný „Redbook index“ o maloobchodních prodejích.

Ve středu budou zveřejněny údaje spotřebitelských úvěrů za srpen a údaje o nových žádostech na hypotéku. Ve čtvrtek budou vydány takzvané „FOMC minutes“, které naznačí možný vývoj úrokových sazeb v USA.

V pátek budou zveřejněny indexy cen importu a exportu za září. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje velkoobchodních zásob za srpen, trh nepředpokládá žádnou změnu oproti minulému měsíci.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter