Doug Casey: USA jsou na pokraji zhroucení, Fed by měl být zrušen

Ve výrocích americké centrální banky (Fed), vlády i řady médií převažuje ohledně stavu americké ekonomiky optimismus. Americký finanční a komoditní expert Doug Casey je opačného názoru. Zadlužení USA je jako tikající časovaná bomba, dolar ztratí své postavení světové rezervní měny a na akciových trzích se vytvořila hyperbublina. K tomu všemu podle něj přispívá Fed, jehož existence je podle finančního experta neoprávněná a pro americkou ekonomiku zničující.

Zakladatel společnosti Casey Research již v minulosti opakovaně varoval, že gigantické zadlužování USA neskončí dobře, a že Fed svým masívním tištěním peněz vyvolá silný nárůst inflace. „Trump má pár dobrých nápadů ohledně hospodářství. Odbourávání regulace, vynikající, to dělá také. Snižování daní, fantastické, to je výborné. Ale vypadá to, že upřednostňuje slabý dolar. Tím ve skutečnosti dělá to, že ničí úspory Američanů a zdražuje dovezené zboží. To je katastrofální. To by mohla být ta poslední kapka, po které pohár přeteče,“ cituje finančního experta německý server Business Insider.

Oslabující dolar žene ceny zahraničního zboží vzhůru a tím rozdmýchává inflaci, díky níž dále klesá kupní síla dolaru. Ta podle oficiálních údajů propadla od založení Fedu 23. prosince 1913 kvůli inflaci v posledních desetiletích o 95,5 %.

Trump svou první velkou zkoušku prohrál

Tikající časovaná bomba

Americká ekonomika se přitom podle jeho slov topí v dluzích. „Když si někdo půjčí peníze, stanou se dvě věci: Dostane kapitál od někoho, kdo jej v minulosti našetřil, a použije ho pravděpodobně na spotřebu, nikoli na to, aby vytvořil další majetek. A za druhé tím dá do zástavy svou budoucnost, neboť se stane služebníkem, jakmile musí peníze splatit. Všechny ty dluhy jsou tikající časovaná bomba,“ prohlásil Casey. Pravdou je, že zadlužení USA, tedy celková výše dluhů státu a soukromých subjektů mimo finanční sektor, v roce 2016 vzrostlo o závratných 3,1 bilionu dolarů na rekordní sumu 67,3 bilionu dolarů. Přitom se Američanům podařilo dosáhnout jen nepatrného růstu hospodářství o 0,523 bilionu dolarů. Z toho plyne, že vypůjčených 5,9 dolaru bylo třeba k dosažení růstu ekonomiky o pouhý jeden dolar. To je opravdu tristní.

Na akciových trzích se vytvořila „hyperbublina“

„Ekonomika se může zhroutit a s ní i zisky firem a tím i ceny akcií. Na akciovém trhu bych se nyní nechtěl plést,“ varoval Casey. Jak se podle něj budou dále chovat akciové trhy? „Možné je všechno,“ říká Casey. „Vzroste Dow Jones na 40 000 bodů? Je to možné, ale velmi nepravděpodobné…“ Akciový trh je podle něj na základě veškerých obvyklých hodnocení, ať už jde o poměr ceny k zisku (P/E), poměr ceny k účetní hodnotě či dividendový výnos, extrémně nadhodnocený. A nejde podle něj jen o bublinu, ale o „hyperbublinu“. Co se dolaru týče, Casey se prý obává, že by „mohl začít ztrácet ze své hodnoty 15 procent, 20 procent nebo 25 procent ročně.“

Finanční krize na příjezdové cestě? Už i Wall Street si jí všimla

Proč by Fed měl být zrušen

Casey v uplynulých letech opakovaně ostře kritizoval Fed za masívní tištění peněz. Podle něj tímto postupem spolu s nízkými úrokovými sazbami americká centrální banka šílené zadlužování státu a soukromého sektoru umožňuje, a tím problémy a rizika dále zvětšuje. „Fed nemá žádné právo na existenci. Nesplňuje žádný smysluplný účel. Měl by být zrušen. Není jen nepotřebný, je ničivý,“ varoval Casey. „Nesnažím se uhádnout, co tito idioti udělají. To poslední, co by ale měli udělat – nic z toho, co dělají, není dobré-, je stanovovat úroky. Ty by měl kontrolovat trh. Stanovovat cenu peněz (úroky), je stejně tak hloupé, jako kdyby se stát snažil určovat prodejní cenu čokolády v obchodě. To (určování sazeb) je stejně tak směšné, ale podstatně ničivější,“ upozornil Casey.

„Když někdo pracuje a něco vyrábí, je placen v dolarech. A když se chce člověk někam dostat, tak ty dolary spoří. Problém však je po uspoření dolarů – co se stane, když přes noc ztratí na hodnotě. Všechno, pro co člověk pracoval a plánoval, se s dolarem ztrácí.“

Problémem dolaru podle něj jsou nezajištěné závazky krachujícího státu. „V následujících letech to bude zřejmé, s katastrofálními důsledky pro normální Američany. Dolar někdy v následujících deseti letech přestane být světovou rezervní měnou. V tom jsem optimista. Číňané dosáhli řadu pokroků s renminbi. Euro naproti tomu nebude existovat. Evropská unie se rozpadne. Evropa má řadu problémů. Toliko špatné zprávy. Ale dobrá zpráva je, že i v době finančního chaosu bude většina reálného bohatství na světě existovat i nadále. Změní se jen vlastníci. Měli byste se postarat o to, abyste stáli na straně vítězů.“

Newsletter