Dow Jones míří vzhůru. Hranice 20 tisíc bodů však stále nepokořena

Americké akcie mají za sebou další den růstu. Během úterý si jak index S&P 500, Dow Jones, tak i Nasdaq sáhly na nová intradenní maxima. Magická hranice 20 tisíc bodů však u druhého benchmarku zůstala stále nepokořena. Stále totiž chybí necelých 100 bodů.

Index S&P 500 si tak připsal +0,65 % až na 2271,72 bodů. Dow Jones vzrostl o +0,55 %, což odpovídá 19 911,21 bodům. Technologický Nasdaq je pak výše o +0,95 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5463,83 bodech.

Právě úroveň 20 tis. bodů je v případě indexu DJIA považována za klíčovou. Vzhledem k tomu, že se jedná o důležitou psychologickou hranici, někteří investoři se při jejím dosažení rozhodnou vybírat zisky, což se nutně projeví ve zpomalení, byť ne přímo v přerušení, současného trendu.

Co se týče jednotlivých sektorů, nejvíce se dařilo energetice (+1,27 %) , technologiím (+1,23 %) a utilitám (+1,04 %).

Jak poznat, kdy je konec?

Aktuální pozornost investorů tak směřuje hlavně k zítřku, kdy americká centrální banka rozhodne o výši úrokových sazeb. Většina analytiků je podle agentury Bloomberg přesvědčena, že Fed tzv. „hike“ provede se 100% pravděpodobností. Největší počet z nich pak sází na úroveň pásma na 0,5 až 0,75 %.

Už jen vzhledem k tomu se dá říci, že je tento krok již dávno začleněn v ceně amerického dolaru, čemuž ostatně odpovídá jeho nedávná rally vůči euru. Aktuálně se pár sice obchoduje o něco slabší, a to na 1,062 EURUSD, ovšem prostor pro další zpevnění americké měny stále existuje.

A právě proto bude během zítřka tak důležité sledovat nejen výši sazeb, ale především dlouhodobý výhled dalšího vývoje. Ten by totiž mohl trhy nečekaně překvapit, a to například mnohem vyšším počtem plánovaných úrokových navýšení.  

Newsletter