Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Dozvuky Fedu a trvající pád ropy srazily Wall Street

Americké akcie dnes hromadně klesly. Index S&P 500 odepsal 2,11 %, což odpovídá 2035,8 bodům. Dow Jones spadl o 2,06 %, a to na 16992 bodů. Nasdaq klesl o 2,82 %, aby zakončil na 4877,5 bodech.

Propad byl způsoben především dozvuky včerejšího zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Ten ukázal, že většina vedení centrální banky je přesvědčena o tom, že čas na navýšení sazeb se blíží, avšak stanovené podmínky nebyly stále dosaženy. Svou roli ale hrály i obavy ohledně globálního ekonomického růstu, který momentálně zatěžuje především situace v Číně. V neposlední řadě se na poklesu podepsal i trvající propad na ropě.

Dow Jones klesl pod vahou společnosti Merck a Disney. Nasdaq poté spadl pod vahou Applu a biotechnologií. S&P 500 stáhla dolů energetika a spotřebitelský sektor.

Z dat byl zveřejněn prodej starších domů, který v červenci vzrostl o 2 % až na 5,59 milionů, dostal se tak až na nové maximum za posledních osm let. Dále pak index předstihových ukazatelů, jenž v červenci klesl o 0,2 % z předešlých +0,6 %. Index výrobní aktivity filadelfského Fedu v srpnu rostl na 8,3 bodů při očekávání na 6,5 bodech. Poslední pak byly nové týdenní žádost o podporu v nezaměstnanosti, které vzrostly na 277 tisíc.

Americký dolar dnes oslabil o zhruba 1,08 %. Na páru s eurem se obchoduje na úrovni 1,124 dolaru za euro.

Newsletter