Dozvuky Fedu stály Wall Street i dolar včerejší zisky

Americké akcie během čtvrteční seance klesly. Index S&P 500 spadl o 0,04 %, aby zakončil na 2089,41 bodech.  Dow Jones je níže o 0,13 %, což odpovídá 17755,8 bodům. Technologický Nasdaq odepsal 0,24 % a skončil na 5074,27 bodech.

Dnešní obchodní den se nesl ve znamení dozvuku včerejšího vystoupení guvernérky Federálního rezervního systému Janet Yellenové. Prohlášení, které vzešlo ze zasedání měnového výboru, nepřineslo opět žádnou změnu. Americká centrální banka se rozhodla ponechat sazby na rekordních minimech. Jako hlavní důvod však tentokrát nebyl uveden nepříznivý ekonomický a finanční vývoj ve světě a jeho dopad na americkou ekonomiku, nýbrž slabost exportu a nízká inflace.

Investiční publikum tuto informaci vyhodnotilo jako možnou předzvěst toho, že Fed považuje vývoj americké komiky za relativně schůdný, a proto naznačil, že možné prosincové navýšení sazeb je opravdu stále ve hře.

Index Dow Jones rostl především díky Applu, nedařilo se značce Pfiter. S&P 500 byl podpořen segmentem nezbytného spotřebitelského zboží, zatímco utility padaly ze všech hlavních sektorů nejrychleji.

V odpoledních hodinách bylo zveřejněno předběžné roční tempo hospodářského růstu americké ekonomiky za třetí kvartál. Výsledek ukázal zpomalení na 1,5 % při očekávání na 1,6 %. Reportovány byly dále týdenní žádosti o podporu nezaměstnanosti, které skončily v plusu o 260 tisíc, očekáváno bylo 263 tisíc. V neposlední řadě pak byly reportovány rozjednané prodeje domů v září, které skončily na  -2,3 % meziměsíčně, což odpovídá  +3 % meziročně.

Americký dolar dnes umazal část svých včerejších zisků. Na páru s eurem klesl o více jak 0,4 %, aby se obchodoval na úrovni 1,098 dolaru za euro.

Newsletter