Známý investor a neustálý pesimista Marc „Dr. Doom“ Faber v nedávném rozhovoru pro Bloomberg opět zkritizoval, co mohl. Program kvantitativního uvolňování označil za klasický příklad Ponziho schématu, americkou ekonomickou situaci označil za těžce přeceněnou a, jak už bývá jeho zvykem, označil držení fyzického zlata jako jedinou bezpečnou investici do budoucna.
V poslední době neustále probíraný program kvantitativního uvolňování, ať už v USA, Japonsku či Evropě, bude mít dle Fabera špatný konec. Z jeho úhlu pohledu se totiž nejedná o nic jiného, než o zářný případ Ponziho schématu. K vysvětlení použil příklad Japonska. Tamní centrální banka, jež nedávno navýšila objem nakupovaných státních dluhopisů, je podle Fabera jediným hráčem na straně poptávky po těchto cenných papírech. Tím pádem se vytváří neustále se opakující bludný kruh, jehož fatální následky se projeví až za dlouhou dobu.
BoJ zaskočila trhy posílením QE. Akcie na 7letém vrcholu, jen padá
Na otázku, jaký je jeho názor na současný ekonomický vývoj Spojených států z pohledu posledních zveřejněných statistik z trhu práce, odpověděl, že i přes lepší než očekávaný výsledek se stále jedná o „statistiku zveřejněnou úředním aparátem stávající vlády, tudíž je potřeba ji brát silně s rezervou.“ Toto tvrzení podpořil faktem, že počet amerických domácností, které si poprvé koupily vlastní bydlení, je nejnižší za posledních třicet let. „Mnoho lidí si vlastní byt či dům nemůže dovolit, protože náklady bydlení rostou mnohem rychleji než jejich platy a mzdy“, což při avizovaném letošním 3% růstu americké ekonomiky svědčí o tom, že není něco v pořádku.
Říjnový trh práce v USA: tvorba míst 214 tis. pod oček. 235 tis., za září revize na 256 tis.
V souvislosti s problematikou statistických měření poukázal Faber i na fenomén inflace. Dle jeho názoru je měření tempa růstu cenové hladiny natolik specifické, že ho nelze interpretovat jako jedno konkrétní číslo pro celou ekonomiku, vždy je potřeba se soustředit na jednotlivé sektory. „V některých se dnes setkáme s růstem cen, v jiných zase s poklesem“, pokaždé záleží na tom, jak je možné sebraná data pojmout a interpretovat.
Velký problém pak Faber spatřuje v trvalém poklesu cen ropy. Ten je sice pozitivní pro spotřebitele, ale silně ubližuje americkým společnostem, které se zadlužily, aby mohly rozšířit své těžařské rafinérie. Stejně tak poškozuje i celé státy, například Saudskou Arábii, která by při poklesu ceny pod 70 dolarů za barel nebyl schopna ufinancovat vlastní sociální systém.
Ropa dnes roste: WTI +1,1 % na 79,53 USD/barel, Brent +1,6 % na 84,69 USD
Nakonec přišla řeč i na Faberovo oblíbené téma, kterým je zlato. To je podle něj od roku 2011 pod silným tlakem, avšak pokud bychom současný vývoj porovnali se situací během 90. let, nachází se jeho cena na čtyřnásobně vyšší úrovni. Proto Faber doporučuje každému investorovi držet ve svém portfoliu fyzické zlato, které ho jako jediné zajistí proti kolapsu finančních trhů.
Zlato oslabuje o další tři dolary pod 1143 USD/unce