Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Draghi chce Řecko v eurozóně. A dál nakupovat

Evropská centrální banka dnes zasedla k měnovému jednání, na kterém ponechala hlavní úrokové sazby opět beze změny. Hlavní repo sazba zůstává na úrovni 0,05 %, depozitní sazba je ponechána v záporu na -0,2 % a mezní zápůjční sazba na hladině 0,3 %. Výsledek je zcela v souladu s očekáváním trhu a pozornost byla upřena na pravidelnou následnou tiskovou konferenci guvernéra ECB Maria Draghiho. Témata: případná úprava rozsahu či časového rámce programu QE, aktualizovaná makroekonomická prognóza a Řecko.

Draghi hned v úvodu svého proslovu řekl, že má-li být měnová politika účinná, program QE musí být dokončen v plném rozsahu. ECB tedy bude nakupovat státní dluhopisy do září 2016 a zřejmě tak naplní dříve stanovený objem přesahující jeden bilion eur. ECB svůj program takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky v podobě nákupů státních dluhopisů v objemu zhruba 60 miliard eur měsíčně představila letos v lednu a spustila 9. března. Na dubnovém zasedání centrální banka uvedla, že hodlá uskutečnit plánovaná opatření na podporu ekonomiky v podobě nákupů dluhopisů v plném rozsahu, dnešní Draghiho slova tak nejsou nijak překvapivá, ačkoli se objevily spekulace, že lepšící se čísla z ekonomiky by mohla vést k dřívějšímu ukončení programu. Takové spekulace však Draghi dnešními slovy rozprášil. Euro v průběhu Draghiho vystoupení značně kolísá oběma směry od úrovně 1,112 EURUSD, kam se vydalo z ranních silnějších hodnot (až 1,1191). Aktuálně se obchoduje na 1,1170 dolaru.

Program kvantitativního uvolňování i nízké ceny ropy Draghi jmenoval jako faktory, které by měly dál podpořit domácí poptávku v zemích eurozóny, potažmo celou ekonomiku, jejíž oživení bude pokračovat. Konkrétní čísla v rámci nové prognózy se však téměř nezměnila. ECB čeká růst ekonomiky eurozóny o 1,5 % letos a o 1,9 % v roce 2016 (stejně jako v březnovém výhledu). Očekávání pro rok 2017 se pak mírně zhoršila z 2,1 na 2 %. Draghi upozornil, že hospodářské oživení v eurozóně sice pokračuje, ale mírně ztrácí na tempu, a to zejména kvůli vývoji v rozvíjejících se ekonomikách.

Deflace skončila

V květnu se spotřebitelské ceny v eurozóně, podle včera zveřejněných dat, po pěti měsících poklesu a stagnace vydaly k růstu a meziročně stouply o 0,3 %. Tento vývoj byl podle Draghiho Evropskou centrální bankou očekáván a je předpokládán další růst cenové hladiny ve zbytku roku. Pro letošní rok nyní měnová autorita čeká 0,3% růst spotřebitelských cen, zatímco ještě v březnu počítala s nulovou inflací. Výhled ECB pro inflaci pro roky 2016 a 2017 zůstává nezměněn.

V eurozóně po půl roce rostou ceny. Boduje ECB?

Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu. V zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty ECB nejprve loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů.

Beze zmínky nezůstalo přirozeně téma Řecka. Draghi se zdráhal detailnějšího komentáře, vzhledem ke stále probíhajícím jednání země s věřiteli. Řecko podle něj potřebuje „silnou dohodu“, která mu umožní udržitelný hospodářský růst a zároveň setrvání v Evropské měnové unii. 

Newsletter