Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Draghi: Deflaci vyloučit nelze, připravujeme se…

Náklady financování italské a španělské vlády klesly na rekordní dno a eurodolar propadl na nejnižší úroveň za 4,5 roku. Trhy tak úvodem nového roku reagují na čerstvý projev šéfa Evropské centrální banky a zvyšují sázky na další uvolnění měnové politiky. Letošní jaro by mělo ukázat, zda bude 2015 rokem spuštění QE, tedy nákupu vládních dluhopisů členských zemí eurozóny do bilance ECB.

Šéf centrální banky v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt uvedl, že hrozbu deflace v eurozóně nelze vyloučit. „Riziko, že nenaplníme svůj mandát zajištění cenové stability, je vyšší, než bylo před šesti měsíci. Jsme ve fázi technických příprav s cílem upravit rozsah, rychlost a skladbu našich opatření v úvodu roku, jimiž budeme v případě nutnosti reagovat na příliš dlouhé období nízké inflace. V rámci ECB jsme v tomto jednotní,“ řekl Mario Draghi.

ECB srazila prognózu, dál drží trhy napjaté

Tato slova si trhy přirozeně vykládají jako přípravu na využití nejsilnější zbraně v arzenálu ECB, resp. zahájení odkupů vládních dluhopisů ve stylu Fedu, který v říjnu program QE ukončil. Euro po Draghiho slovech dnes vůči dolaru kleslo na nejnižší úroveň od června 2010, obchoduje se na 1,2045 při denním minimu 1,2034. Podporu pak dostaly dluhopisy Itálie a Španělska, jejichž výnosy se tak pohybují u historických minim. Výnosový spread mezi dluhopisy Německa a Španělska dnes klesl pod 100 bazických bodů, nejníž od roku 2010.

ECB poslala bankám druhý balík úvěrů. Zájem nijak valný

Debata o dalších stimulačních opatření ukázala v této otázce nejednotnost členů ECB. Ačkoli se v principu shodují o potřebě „udělat více“, otazník visí nad načasováním dalších kroků. Někteří centrální bankéři varují před rizikem deflace, potažmo deflační spirály, zatímco podle jiných je s dalšími kroky třeba vyčkat, než bude možné zhodnotit dopad dosud použitých nástrojů. Podle Draghiho „nelze riziko deflace zcela vyloučit, ačkoli je omezené“ a je třeba proti němu jednat. Kolik bude muset ECB vynaložit na nákupy vládních dluhopisů v případě spuštění QE, je podle něj „těžké říci“. 

Schäuble znovu proti ECB: Příliv peněz podkopá reformní snahy

Newsletter