„Draghi efekt“ na Wall Street brzy vyprchal, zavládla nervozita z trhu práce

Úvodní růst amerických akciových trhů nevydržel a nová maxima nepadla. Zhruba půlprocentní zisky na začátku seance, k nimž Wall Street povzbudila Evropská centrální banka svým oznámením dalšího snížení sazeb v kombinaci s radikálním uvolněním měnové politiky cestou nákupů aktivy krytých cenných papírů a zajištěných dluhopisů, se staly minulostí. Hlavní indexy uzavřely se ztrátou  0,15 % v případě S&P 500 a o 0,2 % v případě Nasdaqu. DJIA odepsal mírných 0,05 %.

ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

Rychlé vyčerpání euforie přelité z Evropy někteří analytici připisují projevením nervozity před pátečním reportem z amerického trhu práce. Dnešní ochutnávka v podobě tvorby pracovních míst v soukromém sektoru dle ADP totiž nepovzbudila. Americká ekonomika v srpnu vytvořila 204 tisíc pracovních míst, což je zklamání oproti očekávání 220 tisíc. Přesvědčivější nebyl ani pravidelně zveřejňovaný týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Těch přibylo 302 tisíc při konsensu 300 tisíc. Zítra americká vláda zveřejní svou statistiku o počtu nově vzniklých pracovních pozic (včetně veřejného sektoru) a také míru nezaměstnanosti.

Aktivita v americkém sektoru služeb roste nejprudčeji od srpna 2005

Americká ekonomika vysílá horší obraz o trhu práce

Sektor energetiky v rámci S&P 500 dnes oslabil o necelá 2 procenta s klesající cenou ropy. DJIA vedly níže Chevron a Exxon Mobil, oba o necelé procento v oslabení. O bezmála 7 % propadly akcie GoPro po snížení doporučení od analytiků JPMorgan na „neutral“. Naopak o 9,6 % výše zamířily akcie PVH, majitele oděvních značek Tommy Hilfiger a Calvin Klein, po lepším než očekávaném výsledku ve druhém čtvrtletí.

Newsletter