Draghi potvrzuje „holubici“. Prosinec na spadnutí?

Co se týče výhledu evropské monetární politiky, dá se říci, že karty byly rozdány. Potvrdil to dnešní proslov guvernéra ECB Maria Draghiho, který pronesl na bankovním kongresu, jenž se konal ve Frankfurtu.

Draghi opět kladl důraz na to, že aktuálně prováděný program nákupu vybraných aktiv je účinný a flexibilní. Vzápětí však dodal, že jeho možné navýšení je stále ve hře, pokud si to situace bude vyžadovat. Tento výrok přišel ruku v ruce s tvrzením, že Evropská centrální banka udělá vše proto, aby co nejdříve navýšila současné úrovně evropské inflace. Právě to totiž považuje za nepalčivější problém, se kterým se „pere“ od  doby zavedení programu kvantitativního uvolňování.

V rámci hrozeb, které ovlivňují ekonomický vývoj starého kontinentu, zmínil Draghi celkový výkon globální ekonomiky, jenž je dle jeho slov nejslabší od roku 2009. Z toho důvodu je pak i samotné zotavení evropské ekonomiky natolik zdlouhavé. Co je však dle šéfa ECB patrné, je, že evropský spotřebitelský sentiment roste a postupně tak nahrazuje export jakožto hlavní motor ekonomického růstu.

I přesto, že je obnova patrná, a to dle slov Draghiho především díky evropskému programu kvantitativního uvolňování, oblast růstu cenové hladiny je stále pod oficiálně stanovenými cíli. Z toho důvodu je banka rozhodnutá podniknout vše, co bude potřeba, aby úrovně tempa růstu cenové hladiny navýšila. Použije k tomu prý všechny prostředky, které má momentálně k dispozici.

Euro v návaznosti na tento proslov oslabilo až na 1,0683 EURUSD. Tento vývoj tak kopíruje očekávání ohledně budoucí podoby evropské měnové politiky. Spekulovány jsou nejvíce možnosti jako je již zmiňované navýšení objemu nákupu vybraných aktiv, stejně jako prodloužení samotného programu QE. Jako možnost se jeví i další prohloubení depozitních sazeb ještě hlouběji do záporu.

Jasno bude 3. prosince, na kdy je naplánováno další zasedání Evropské centrální banky.

Newsletter