Americké výnosy rostou, efekt přelití vidíme i na ostatních bondových trzích. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Rostoucí americké tržní sazby a silný dolar dostaly měny regionu do ztráty. Koruna nad 24,45 za euro.

Draghi: Sazby ECB zůstanou u nuly, než se inflace vrátí ke 2 %

Evropská centrální banka ponechá mimořádně uvolněnou měnovou politiku do té chvíle, dokud se míra inflace v eurozóně nevrátí do blízkosti dvou procent, uved prezident ECB Mario Draghi. Pro francouzské rádio Europe 1 Draghi řekl, že po přiblížení eurozóny stagnaci upřela ECB veškerou svou sílu směrem podpory ekonomiky, ale za nezbytné označil kroky jednotlivých vlád.

„Měnová politika zůstane akomodativní po dlouhou dobu a mohu říci, že Rada ECB je jednoznačně připravena užít všechny své nástroje, aby posunula inflaci zpět k cíli dvou procent,“ uvedl Draghi. Prezident ECB nadto dodal, že centrální banka zachová uvolněnou politiku bez ohledu na situaci, zda centrální banky ostatních zemí uznají, že u nich nastal čas na zpřísnění.

V srpnu vykázala inflace v eurozóně pouze 0,1% meziměsíční tempo a je tak hluboko pod cílem ECB a také hluboko pod jen jedním procentem, které Draghi označuje za začátek nebezpečného pásma.

ECB začátkem září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a oznámila, že začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů cenných papírů od komerčních bank. Minulý týden poskytla komerčním bankám první část čtyřletých půjček v rámci programu TLTRO. Ty mají posílit nabídku úvěrů pro podniky. V říjnu chce ECB spustit kryté odkupy aktiv. 

Newsletter