Draghi: Sázet proti euru je nesmysl

Aténská vláda má před sebou ještě hodně práce, aby ukázala, že dokáže uspokojit požadavky vázané k záchrannému programu v celkovém objemu 240 mld. eur. A měla by jednat rychle. „My všichni chceme, aby Řecko uspělo. Odpověď je ale pouze v jeho rukách,“ řekl guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi na setkání s Mezinárodním měnovým fondem. Atény by se podle měly soustředit na „růst, rovnost, fiskální udržitelnost a finanční stabilitu.“

Napětí v řecké otázce se vyostřuje, na stole stále není dohoda Atén s mezinárodními věřiteli, která by měla vést k uvolnění zbývajících peněz ze záchranného programu. A podle mnohých do pátku ani nebude. V pátek 24. dubna se v Rize koná klíčové setkání ministrů financí eurozóny. Podle nizozemského ministra financí a prezidenta Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je nepravděpodobné, že bude do té doby k dispozici konečná dohoda.

Sázky na tzv. grexit, bankrot Řecka a spekulace o dalším vývoji po případném odchodu země z eurozóny se tak množí, řecké vládní dluhopisy zažily nejhorší týden od lednového nástupu vlády premiéra Alexise Tsiprase. Šéf ECB Draghi přesto varoval investory před sázkami na pokles společné evropské měny. „Je nesmysl shortovat euro.“

Draghi: Řecké banky zatím podmínky ELA splňují

Řecko se drží na hraně bankrotu i díky dodávkám záchranné likvidity v rámci tzv. programu ELA (Emergency Liquidity Assistance). ECB o přísunu peněz řeckým bankám rozhoduje na týdenní bázi a řečtí věřitelé podle Draghiho zatím podmínky plní. „ELA bude dál čerpána v případě, budou-li banky považovány za solventní a budou-li mít adekvátní kolaterál, což se stále děje,“ řekl Draghi. Na tiskové konferenci po měnovém zasedání minulý týden podotkl, že pro program není zatím stanoveno žádné konečné datum, a informoval, že expozice ECB vůči Řecku v současnosti dosahuje 110 miliard eur.

Člen Rady guvernérů ECB Christian Noyer uvedl, že přísun peněz řeckým bankám bude muset jednou skončit – pomoc je sice v souladu s pravidly ECB, ale není určena pro dlouhodobý horizont. Šéf litevské centrální banky Vitas Vasiliauskas se nechal slyšet, že program by mohl trvat do léta.

Draghi měsíc po startu: QE běží hladce, inflace ale zůstane u nuly

Newsletter