Draghi srazil euro. ECB musí rychle zvýšit inflaci (+video)

(Aktualizováno 12:30) Od úrovně 1,2540 až pod 1,2430 seslal euro vůči americkému dolaru guvernér ECB Mario Draghi slovy, že ekonomika eurozóny stále není v dobré kondici a ECB musí co nejrychleji docílit zvýšení inflace i inflačních očekávání. Pokud toho nebude schopna dosáhnout nynějšími nástroji, má dle Draghiho po ruce sadu nástrojů, které tímto směrem zapůsobí. Euro vymezilo denní minimum až na hladině 1,2424 EURUSD při nejsilnější hodnotě dne 1,2568 EURUSD.

Evropská centrální banka musí rychle vybudit inflaci a pokud to v tomto zájmu bude třeba, rozšíří program odkupů aktiv. „Učiníme co je třeba ke zvýšení inflace a inflačních očekávání tak rychle, jak to jen půjde, v rámci našeho mandátu uržování cenové stability,“ prohlásil Draghi. Jasně holubičí komentář srazil euro a povzbudil akciové trhy. Německý DAX a francouzský CAC posilují řádově kolem procenta, britský FTSE o půlprocento.

„Existuje kombinace politik, které budou fungovat tak, aby vrátily růst i inflaci na správnou cestu,“ řekl Draghi. „Pokud dosažení tohoto cíle nenabízí současné nastavení měnové politiky a naplní se další rizika inflačního výhledu, zesílíme naši aktivitu a rozšíříme počet kanálu, kterými intervenujeme, jak do rozsahu tak množství nástrojů v rámci odkupů aktiv,“ prohlásil Draghi. Hlavní otázkou „na stole“ je, zda ECB přikročí k plošnému QE v americkém stylu. Slov Draghiho tuto spekulaci posilují.

(Zdroj: CNBC)

Euro své nejnižší úrovně za poslední rok dosáhlo 7. listopadu metou 1,2358 EURUSD. Nejsilnější naopak bylo 8. května úrovní 1,3994 EURUSD. Za poslední 4 týdny euro oslabilo o 0,9 %, od počátku roku o 9,5 procenta.

Vývoj na měnovém trhu můžete na online datech, včetně doprovodných měnových komentářů, sledovat na Roklen24 v sekci Měny zde: http://roklen24.cz/s/trhy-meny Reakci měnových trhů na slova Draghiho pro Vás shrnujeme v galerii k článku.

Newsletter