Draghi vidí prostor pro horší prognózu i další nástroje. Euro padá pod 1,24

(Aktualizováno 15:21) Společná evropská měna vůči dolaru propadá o více než 0,5 % a poprvé od srpna 2012 prolomila hranici 1,24 na denní minimum 1,2394 EURUSD. Děje se tak v průběhu ostře sledované tiskové konference šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho. Ten mimo jiné řekl, že pokračující slabý vývoj ekonomiky a nízká inflační očekávání otevírají prostor pro revizi prognózy k horšímu. Inverzně k euru, akciové trhy sílí, německý index DAX o 1,3 %.

Nedávno spuštěné programy nákupů krytých dluhopisů a aktivy krytých cenných papírů mají trvat dva roky a jejich cílem je posílit bilanci ECB na úrovně z roku 2012, zopakoval Draghi. Žádné dodatečné kroky neoznámil a očekává, že dosud představené programy by měly pomoci ukotvení inflačních očekávání. Co se týče objemů těchto programů, pravděpodobně dojde k jejich navýšení, řekl.

Očekávání ohledně výstupu listopadového jednání v podobě oznámení dodatečných opatření nebyla nastavena vysoko (trh spíše vyhlížel jakékoli upřesnění objemů či formy kroků dosud spuštěných), o to více se trh upíná k prosincovému zasedání, z něhož má vzejít právě aktualizovaná ekonomická prognóza.

Odhodlání udělat víc trvá, nová opatření na cestě

K oznámení plánu spustit nákupy vládních dluhopisů dle očekávání nedošlo, Draghi nicméně dle předpokladů vysílá signál, že bude třeba dále posílit bilanci ECB. To se neobešlo bez známé formulky, že centrální bankéři jsou jednotní v odhodlání v případě potřeby učinit více, aby zabránili dalšímu poklesu inflace či dokonce deflaci. Tu doplnil novým tvrzením, že nová opatření jsou již ve fázi přípravy, aby byla v případě potřeby k dispozici. Dva hlavní kroky, na které zatím nedošlo a zůstávají tak v arzenálu ECB nevyužity, jsou odkup korporátních dluhopisů a vládního dluhu – tak jak ho známe v japonském a americkém stylu.

V první části dnešního dvoudílného seriálu s názvem ECB k překvapení nedošlo. Evropská centrální banka ponechala úroveň sazeb beze změny, tak jak se od ní očekávalo. Hlavní refinanční sazba tak zůstává na rekordním minimu 0,05 % a sazba depozitní na záporné úrovni 0,2 %. 

ECB drží sazby na rekordních minimech, včetně záporné depozitní sazby, dodává levné 4leté úvěry bankám (TLTRO) a v říjnu začala z jejich rukou nakupovat kryté dluhopisy – dle zdrojů nejprve zahájila nákupy krátkodobého dluhu ve Francii a Španělsku a pokračovala také v Itálii. Tento měsíc pak centrální banka začala odkupovat aktivy kryté cenné papíry. Bilance ECB by se měla přifouknout zhruba o bilion eur – alespoň dle (možná neuvážených) slov guvernéra Draghiho.

Pět otázek pro Draghiho

Depozitní sazba klesla poprvé pod nulu v červnu, kdy byla snížena z nuly na -0,10 % (repo sazba byla tehdy snížena na 0,15 %). V září pak ECB přistoupila k dalšímu, překvapivému snížení sazeb na dosavadní úrovně 0,05 %, -0,2 % a 0,3 % (zápůjční sazba).

EK sráží výhled růstu eurozóny. Inflaci vidí černěji, než ECB

Člen Rady guvernérů ECB: QE v Evropě? Nikdy neříkej nikdy

ECB začne s nákupy cenných papírů ABS v listopadu

Newsletter