Draghi ŽIVĚ: Zdůrazňuji připravenost a ochotu ECB jednat

AKTUALIZOVÁNO: Evropská centrální banka v souladu s většinovým očekáváním nezměnila úrokové sazby. Depozitní sazba tak zůstala na úrovni -0,4 procenta. Nezměnila ani rozsah nákupů aktiv, ten zůstává na úrovni 80 miliard eur měsíčně. Od 14:30 běží tisková konference prezidenta ECB Maria Draghiho, kterou můžete na tomto místě sledovat živě. Na té zdůraznil připravenost, ochotu a schopnost ECB zasáhnout. Euro posílilo až k 1,1050 EURUSD, ale do dění promluvily americké žádosti o dávky v nezaměstnanosti a v závěru evropského obchodování se hlavní měnový pár pohybuje u 1,1000 EURUSD.

 

Nejvyšší pozornost si berou témata brexitu, komentáře k evropským bankám i slova kolem programu nákupů aktiv. Rozebrali jsem v tomto textu.

 

Finanční trhy v eurozóně podle Draghiho překonaly prudký vzestup volatility a nejistoty po britském referendu o brexitu s povzbuzující odolností. ECB ale podle něj bude hospodářské i politické nejistoty monitorovat velmi úzce a o případné změně své politiky rozhodne v příštích měsících na základě více informací.

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí dle něj pokračoval mnohem mírnějším tempem, než v první čtvrtině roku, ale bude pokračovat. Fiskální politika v eurozóně je podle něj letos mírně expanzívní a očekává její neutrální roli v letech 2017 a 2018. V této souvislosti Draghi opět akcentoval nezbytné strukturální reformy, které dále sníží nezaměstnanost a posunou potenciál růstu ekonomik.

Inflace podle Draghiho začne oživovat později v roce 2016 a dále se bude zvyšovat v letech 2017 a 2018.

Na adresu špatných úvěrů (nonperforming loans) – napětí na trzích kolem zejména italských bank – Draghi řekl, že jde o komplexní problém, kterému se ECB musí věnovat. Draghi ale akcentoval, že podmínky na zápůjčním trhu se díky opatřením ECB, působícím již od června roku 2014, významně zlepšily a průzkum za druhou čtvrtinu roku 2016 mezi bankami ukazuje také další zlepšení u úvěrů podnikům i domácnostem.

V průběhu tiskové konference Maria Draghiho jsme viděli vystoupal euro k americkému dolaru až k 1,1050 EURUSD od úrovně 1,1010 EURUSD. Zdrojem tohoto pohybu ale byly americké dávky v nezaměstnanosti, které klesly na 3měsíční dno spíše, než slova Maria Draghiho.

Newsletter