Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Dražší hazard srazí zisk Fortuny o pětinu… KB snižuje doporučení

Hospodaření sázkové skupiny Fortuna, od níž lze očekávat za loňský rok velmi dobrá čísla, od příštího roku pravděpodobně znatelně nepříznivě ovlivní zvýšení zdanění hazardu v České republice. Uvádí to v nové zprávě analytici Komerční banky a snižují doporučení na titul z původního „koupit“ na „držet“ a cílovou cenu ze 137 na 130 korun.

Ministerstvo financí v návrhu plánuje zvýšit sazbu daně pro loterie i kurzové sázky v ČR z 20 na 30 %, což by podle odhadů KB mohlo samo o sobě snížit výši ročního zisku EBITDA oproti letošní úrovni o více než pětinu. „Zvýšení daňové sazby z 20 na 30 % by pro Fortunu znamenalo celkový dodatečný náklad 6,5 mil. EUR, což odpovídá přibližně 22 % letošní odhadované EBITDA,“ odhadují analytici.

Očekávají přitom, že tento negativní dopad bude částečně kompenzovat organický růst současného byznysu Fortuny a snad i dodatečné příjmy z provozování online loterií, pokud je povolí nový hazardní zákon. Celkově KB v příštím roce čeká pokles EBITDA téměř o 15 % meziročně.

Fortuna drží tempo: růst sázek a zisku o pětinu. Výrazně zvyšuje výhled

V důsledku plánovaného zvýšení zdanění hazardu by akcie Fortuny mohly být v následujících 12 měsících pod tlakem, který by ale měl zmírňovat stále atraktivní dividendový výnos, který je i s ohledem na dopady vyšší hazardní daně očekáván na úrovni 5 – 6 %, píše KB.

Fortuna zveřejní kompletní výsledky hospodaření za rok 2014 dne 5. března. Provozní zisk EBITDA by měl v souladu s výhledem firmy spadat do rozmezí 26,9 až 29,4 mil. eur (odhad KB je 28,8 mil. eur).

MF navrhuje prudce vyšší zdanění hazardu + komentář

Návrh zákona o dani z hazardních her projedná vláda během následujících měsíců, následně bude muset projít parlamentem a před plánovanou účinností od 1. ledna 2016 musí zákon notifikovat Evropská komise. Plán počítá také se zvýšením zdanění hracích automatů na dvojnásobných 40 procent. MF si od změn slibuje, že od roku 2016 vybere na daních až o šest miliard korun více. 

Newsletter