Dražší ropa nastartovala po Wall Street i Asii

Asijské akciové trhy dnes výrazně zpevnily, stejně jako Wall Street reagovaly na posilující ceny ropy. Růst podpořil také čínský export, který se v březnu meziročně zvýšil 11,5 procenta, zatímco analytici čekali růst jen o deset procent.

„Trhy těží z rostoucích cen komodit a pozitivně vyzněla i zveřejněná makroekonomická čísla v Číně,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.

Ceny ropy v úterý stouply nejvýše za čtyři měsíce a dostaly se na téměř 45 dolarů za barel. Trh reagoval na zprávu, podle níž se Moskva a Rijád před nedělní schůzkou ropných zemí v zásadě shodly na zmrazení produkce.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 dnes zpevnil o 2,84 procenta. Dařilo se hlavním exportérům, když rostly akcie firem Toyota, Nissan, Honda a Sony. Exportérům pomáhá slabší jen, zvyšuje jejich zisky v zámoří po přepočtu na lokální měnu.

Světová banka zhoršila výhled růstu Východní Asie

Největší japonská makléřská společnost Nomura Holdings v úterý oznámila, že omezí svou makléřskou divizi a zruší stovky pracovních míst v Evropě a v Americe. Podnik tak po letech masivních ztrát v zahraničí zřejmě částečně ustupuje od záměru stát se předním světovým hráčem v odvětví makléřských služeb. 

Index Shanghai Composite dnes přidal 1,80 procenta, když solidní zisky zaznamenaly firmy Baoshan Steel, Yunnan Copper a Aluminium Corp. Z ekonomiky přišla zpráva, že dovoz železné rudy do Číny v prvním čtvrtletí rostl o 6,5 procenta. Hongkongský index Hang Seng zpevnil o 2,32 procenta.

V Austrálii posilovaly akcie těžebních gigantů, výrazné zisky zaznamenaly firmy Rio Tinto, Fortescue a BHP Billiton.

Newsletter