Druhé čtvrtletí pohledem Saxo: Strhne trhy politická nejistota?

Politická nejistota a rostoucí nevole vůči vládě provázející americké volby i dění předcházející referendu o Brexitu, na které Evropa čeká v červnu, představují dvě hlavní rizika, se kterými musí finanční trhy ve druhém čtvrtletí roku 2016 počítat. Jejich význam dále zvyšuje sbližování podobných hnutí po celém světě, což by mohlo signalizovat zásadní odmítání elit a dosavadního statu quo. Tak vidí druhé čtvrtletí 2016 analytický tým dánské banky Saxo.

„Osm let po začátku finanční krize si zaměstnanci nosí domů vůbec nejnižší výplatu v poměru k HDP v historii, přičemž velké korporace mají vůbec nejvyšší příjmy před zdaněním ve srovnání s HDP,“ řekl Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. „Kromě toho zažíváme nejnižší kapitálové výdaje v dějinách společně s nejnižší úrovní produktivity. Tato nešťastná trojice vysvětluje nárůst extremismu na levé i pravé straně politického spektra, protože tyto extrémy představují největší možný odstup od současných politických elit. Zdá se tak, že voliči se rozhodli, že chaos je lepší než ‚stále to samé‘. Tomuto novému paradigmatu říkáme ‚rozbití společenské smlouvy‘.”

V tomto kontextu vypadá prognóza Saxo Bank pro hlavní třídy aktiv ve druhém čtvrtletí roku 2016 následovně.

Makroekonomika

Z makroekonomického hlediska se ve druhém čtvrtletí vyskytuje několik klíčových rizikových událostí, včetně jednání měnového výboru (FOMC) Federálního rezervního systému 15. června, referenda o odchodu Velké Británie z EU 23. června a nových všeobecných voleb ve Španělsku. A i kdybychom hladce přestáli předpokládané zvýšení sazeb ze strany FOMC ve druhém čtvrtletí, akcie rozvinutých trhů nyní nevypadají levně – vzhledem ke zhruba desetiprocentnímu posílení od února ve vážených hodnotách.

Předpokládáme, že Itálie předvede značný skok v příjmech díky zotavení průmyslu a současně přinese dividendy ve výši kolem 3,5 %. Na druhé straně zůstává Velká Británie nadhodnocená vzhledem k tomu, že příznivý vítr v sektoru bydlení slábne.

Devizové trhy

Při vstupu do druhého čtvrtletí předpokládáme, že téma rozbití společenské smlouvy pocítíme nejvíce na libře vzhledem k tomu, že Velká Británie míří k potenciálnímu Brexitu. Zatím není vůbec jisté, co to znamená z praktického hlediska, avšak v tuto chvíli to bude mít značný dopad na měny, zejména pokud jde o nestabilitu kurzu britské libry.

Zdá se také, že druhé čtvrtletí bude právě obdobím, kdy trh začne zvažovat pravděpodobnost Trumpova vítězství v prezidentských volbách a souvisejících dopadů na americkou ekonomiku a zejména dolar. Pokud budou průzkumy ukazovat na silnou možnost zvolení Trumpa, bude se před volbami výrazně zvyšovat riziko oslabení USD, byť jen proto, že Trump představuje zcela neznámou veličinu – opět, jedinou jistotou je nestabilita.

I v Japonsku se může společenská smlouva brzy ocitnout pod palbou. Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda snadno dosáhne stanoveného cíle inflace ve výši 2 %, avšak ve skutečných číslech to bude zřejmě mínus 2 nebo dokonce méně.

Akcie

Nejistý začátek roku 2016 negativně ovlivnil globální akciové trhy a některé sektory odeslal do oblasti levných instrumentů podle našeho nového modelu hodnocení dle indexů sektorů MSCI World. Výsledkem je, že cyklické sektory, např. spotřební zboží, suroviny a finanční instrumenty, zlevnily vůči standardizovanému měření hodnoty – tyto sektory jsou na začátku druhého čtvrtletí přetížené.

Dluhopisy

Rostoucí tlak v Evropě na vyřešení některých nejzávažnějších problémů by se opět mohl snadno projevit na dluhopisech, protože obavy z Brexitu a odpor evropské periferie vůči úsporným opatřením by mohly vyvolat neklid na trhu. Pokud jde o finanční instrumenty, zůstáváme na počátku druhého čtvrtletí opatrní i vzhledem k nízkým výnosům, rostoucí (a stále nepředvídatelné) regulaci, vyšším podílům nesplácených úvěrů a zejména technologicky zastaralým obchodním modelům.

Komodity

Komodity po brutálním výprodeji v posledních několika letech konečně naznačují možnou stabilizaci; zlato a ropa jsou v čele. V prvním čtvrtletí byl nákup zlata téměř nepřerušený a hedgeové fondy se dostaly z rekordních krátkých pozic na největší dlouhé pozice za 13 měsíců – tento silný podnět bude příznivý pro fanoušky zlata a budeme se přibližovat k hranici 1 310 USD/unci, avšak nepřekročíme ji.

O čtvrtletí dále je jasné, že situace se oproti temnému lednu, kdy se ropa Brent dostala na dvanáctileté minimum, výrazně zlepšila. Pro další čtvrtletí preferujeme stejné rozmezí jako v prvním čtvrtletí, tj. mezi 35-40 dolary za barel, avšak nyní už nevnímáme riziko náhlého poklesu.

Newsletter