Duben byl pro ropu nejlepší za 7 let, dolar i nejhorší od krize

Akcie ve Spojených státech druhý den v řadě oslabily pod tlakem firemních výsledků i nových dat z americké ekonomiky. Za celý duben Dow Jones stoupl o 0,5 procenta a S&P o 0,3 procenta. Nasdaq však klesl o 1,9 procenta. Dolar k jenu padl nejprudčeji od finanční krize roku 2008, ropa naopak zpevňuje nejvýrazněji od roku 2009.

V pátek index Dow Jones klesl o 57,12 bodu, tedy 0,32 procenta, na 17.773,64 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 10,51 bodu, čili 0,51 procenta, na 2065,3 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 29,93 bodu, neboli 0,62 procenta, na 4775,36 bodu.

Z deseti hlavních sektorů z indexu S&P 500 jich oslabilo devět. Nejhůře si vedl index zdravotnických společností v čele s firmou Gilead Sciences. Akcie Gilead po čtvrtletních výsledcích hospodaření oslabily o více než sedm procent. Ztrácely rovněž akcie firmy Apple, které stále reagují na čtvrteční oznámení známého amerického investora Carla Icahna, že prodal celý svůj podíl v tomto podniku. Naopak akcie maloobchodní firmy Amazon po příznivých výsledcích hospodaření rostly.

Zpráva amerického ministerstva obchodu o výdajích spotřebitelů naznačila, že inflace v USA minulý měsíc zpomalila a výdaje spotřebitelů zůstávají slabé. To zvýšilo prodejní tlaky na trhu.

Oslaboval také americký dolar, který za celý týden vykázal nejhorší procentní pokles vůči jenu od finanční krize v roce 2008. Přispěla k tomu japonská centrální banka, která se rozhodla dále nezmírnit svoji měnovou politiku. Euru pomohla statistika z eurozóny.

Ceny ropy odpoledne smazaly počáteční zisky a uzavřely téměř beze změny. Cena ropy Brent si však za celý měsíc připsala nejvyšší zisk za sedm let a americké ropy za poslední rok. Dnešní vývoj na trhu ovlivňoval hlavně slabý dolar a údaje o těžbě v USA a na Blízkém východě.

Cena severomořské ropy Brent nakonec klesla o jeden cent a uzavřela na 48,13 dolaru za barel. Za celý duben však stoupla o 21,5 procenta, což byl nejvyšší měsíční růst od května 2009. Americká lehká ropa WTI dnes zlevnila o 11 centů na 45,92 dolaru. Za celý měsíc si připsala 20 procent.

Počáteční růst cen zbrzdila zpráva o zvýšení těžby na Blízkém východě. Podle výpočtů agentury Reuters těžba ropy v rámci ropného kartelu OPEC v dubnu stoupla o 170.000 barelů na 32,64 milionu barelů za den a ocitla se blízko rekordního maxima. Přispěly k tomu hlavně Írán a Irák.

Nálada investorů však zůstává optimistická. Investiční banka Jefferies dnes uvedla, že trh začíná být lépe vyrovnaný a v druhé polovině roku by se trh z přezásobeného mohl stát naopak nedostatečně zásobeným.

Mimo ropný kartel OPEC však těžba klesá, zvláště v USA. To zvyšuje naději, že to nejhorší z dvouletého období nadměrných dodávek ropy na trhy by mohlo být zažehnáno.

Cenu ropy také podporuje právě pokles dolaru, který zlevňuje ropu pro neamerické investory a jejich zájem o ropu tak roste.

Newsletter