Dubnové resumé pro komodity: Zlato a ropa drží svou podporu

Komodity ukončily duben téměř beze změny, celkově však už jsou druhý po sobě jdoucí měsíc o něco níže – i když jen o procento. Po oznámení výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb oslabilo zlato, a to se snížením politických rizik, i tak ale statečně bojovalo proti řadě jiných nepříznivých vlivů v čele se slabším japonským jenem zvyšujícím akcie a výnosy obligací.

​​​​​​Ropa se také potýkala s problémy a o něco poklesla, než dokázala opět najít nějakou podporu. Motorem zde byl návrat libyjské produkce, přetrvávající vysoké americké a světové zásoby ropy, ale i obavy z toho, zda dokáže OPEC úspěšně prodlužovat omezení produkce i do druhého pololetí. 

Zemědělské komodity měly smíšené výsledky, jelikož tento sektor zasáhl pokračující prodej kakaa, kávy a samozřejmě cukru. Klíčové plodiny jako kukuřice a pšenice našly poptávku díky fondům snažícím se pokrýt prodané pozice v obavách o americkou úrodu ohrožovanou chladným počasím. 

Zlato se po prvotním oslabení po prvním kole francouzských prezidentských voleb obchodovalo v poměrně těsném rozmezí, což není nijak velké překvapení. Americký prezident Donald Trump pak představil svůj plán daňové reformy, ale vzhledem k tomu, že byl skoupý na podrobnosti, kovu to příliš neublížilo. 

Další problémy představuje pokračující posilování amerických i světových akcií a oživení amerických dluhopisů. Tento vývoj však částečně oslabily obavy z dění v Severní Koreji a Trumpovo varování, že pokud selže diplomacie, mohlo by dojít k závažnému konfliktu. 

Duben nebyl dobrý měsíc pro stříbro. Hedgeové fondy držely počátkem měsíce rekordní dlouhé čisté pozice ve stříbře, uvolnění tlaku tak nakonec pomohlo snížit cenu stříbra vůči zlatu. Poměr obou kovů odrážející, za kolik uncí stříbra koupíte jednu unci zlata, dosáhl 73,25, což je nejvyšší úroveň od června 2016.

Vliv Trumpovy politiky na zlato je zatím nejistý. Zatímco 45. americký prezident slaví prvních 100 dní v úřadu, zlato se vrátilo na úroveň, na které se obchodovalo před prezidentskými volbami 8. listopadu 2016. Mezitím to však byla jízda na horské dráze, kdy 11,5% odprodej ihned po volbách nahradilo silné oživení spojené se slábnutím reflace.

Kde se bude zlato obchodovat v následujících 100 dnech, závisí na řadě faktorů, zejména na křivce amerického růstu, úrokových sazbách Fedu, americkém dolaru i na geopolitické nejistotě. To vše v kombinaci s Trumpovou schopností prosadit své návrhy přes zákonodárný proces.

Víceletý klesající trend zlata, jehož křivka se na týdenním grafu ocitla těsně pod úrovní 1 290 USD/unci, byl v uplynulém roce odmítnut šestkrát. Oživení nad tuto úroveň připraví půdu pro další rozšíření, zatímco průlom pod 1 235 USD/unci – nárůst z prosincového minima – by mohl vést k obnově likvidace dlouhých pozic. Nedávná odolnost zlata nás povzbudila a ačkoli jsme v tuto chvíli neutrální, zachováváme spíše býčí postoj s cílovou úrovní ke konci roku na 1 325 USD/unci.

Tento týden nás čeká skoro pozapomenuté jednání FOMC, v jehož případě riziko dalšího zvýšení sazeb kleslo na pouhé jednociferné číslo. Neměli bychom také zapomenout, že květen se v posledních letech ukázal pro zlato jako obtížný měsíc. Jak ukazuje následující tabulka, ceny klesaly ve 4 z 5 případů.

Duben byl velmi složitý i pro ropu. Pokračoval boj mezi snahou OPEC snižovat produkci na jedné straně a rostoucí americkou produkcí na straně druhé. Zdá se však, že ropa měsíc ukončila pevněji poté, co WTI i Brent zaznamenaly odmítnutí pod 200denním klouzavým průměrem. 

Poslední oslabení, které dostalo ropu přes hranici podpory, bylo způsobeno dalším tlakem nabídky libyjské ropy. Libye plánuje po znovuotevření dvou ropných polí zvýšit produkci na 300 000 barelů denně. Dvěma hlavními motory dubnového oživení jsou uzavření největšího libyjského ropného pole v kombinaci s americkým raketovým útokem v Sýrii.

Týdenní zpráva o amerických zásobách pak představovala další výzvu pro trh, protože podpůrné snížení tamních zásob zvýšilo stavy benzínu a destilátů díky rostoucí aktivitě rafinerií. Kromě toho došlo k dalšímu exportu surové ropy, zatímco dovoz producentů zemí OPEC již druhý týden roste.

Pozitivní bod ve vývoji cen je, že týdenní odhad růstu produkce už druhý týden zpomaluje na 13 000 barelů denně, což je výrazně níže než průměr 30 000 barelů denně, který se udržoval od října loňského roku.

Stále si myslíme, že ropný trh prozatím zůstává v odhadovaném rozmezí a je možné, že cena poroste poté, co najde silnou podporu na 50 USD/barel pro Brent a pod 50 USD/barel pro WTI. Zmizela přirážka za geopolitické riziko, avšak může se vrátit. Růst americké produkce v posledních týdnech zpomalil. 

Země OPEC se mají setkat 25. května, aby diskutovaly o možném prodloužení současné dohody. Očekávání zvýšení sezónní poptávky ve druhém pololetí v kombinaci se zpomalením růstu americké produkce by mohlo dopad prodloužení zvýšit. Zdá se, že OPEC se shoduje na tom, že prodloužení je potřeba, aby nedocházelo k širšímu odprodeji, avšak hodně závisí na postoji Ruska. To zatím jen vyčkává a sleduje.

Surová ropa zatím zůstává v rozmezí, ale ve druhém pololetí je vysoká pravděpodobnost oživení.

 

Newsletter