Dudley si vychutnal dolar: Fed v září zvýší sazby? Ano, možné

Hlas, kterému stojí za to naslouchat, prořízl finanční trhy den před zveřejněním zápisu Fedu z posledního měnového jednání. Druhý nejvýznamnější muž měnového výboru FOMC, který o nastavení měnové politiky Fedu rozhoduje, vidí jako opodstatněné zvýšení sazeb Fedem už v září.

Investoři podceňují pravděpodobnost růstu sazeb Fedu, prohlásil prezident Fedu v New Yorku William Dudley. „Blížíme se tomu bodu, kde bude správné sazby opět zvýšit,“ zaznělo z úst místopředsedy FOMC. Americký dolar, který zahajoval den pod 1,1200 k euru, oslabil až na 1,1325 a opětovně nabírá sílu k úrovni 1,1260 EURUSD. Podívat se můžete na realtime datech Roklen24. S tím, že do dění promluvila také data ve 14:30 o americké spotřebitelské inflaci.

Sledujte realtime kurzy měn na Roklen24

„Myslím, že je to možné,“ řekl Dudley televizi Fox News na otázku, zda je možné, že FOMC Fedu rozhodne o zvýšení sazeb na svém nejbližším zasedání ve dnech 20. až 21. září. Kontrakty na trhu ukazují, že investoři většinově sázení na jedno zvýšení sazeb Fedem do konce letošního roku. Dudley na toto očekávání stroze odpověděl: „Je příliš nízké“.

TIP: Akademie: Co je a dělá Fed

Americká ekonomika si podle Dudleyho povede ve druhé polovině roku lépe, než v té první. Trh práce zpevňuje. „A my se blížíme momentu, ve kterém sazby porostou,“ řekl. Na posledním měnovém jednání Fed sazby ponechal beze změny. Ale po něm zaznělo, že „blízká rizika pro vývoj ekonomiky se snížila“. Podrobný zápis z tohoto jednání Fedu, který má potenciál pohnout trhy a dolarem, bude zveřejněn ve středu ve 20:00.

Fed promluvil. Čekali jste překvapení? Smůla, ale…

Americké akcie v pondělí dosáhly nových maxim. Dudley ale dle svých slov nevidí riziko vzniku bubliny. „Na žádném z aktiv nevidím důvod je zneklidnění. Politika centrálních bank nutí hledat výnosy celosvětově a součástí toho je růst poptávky po amerických dluhopisech, jejichž výnos je vyšší proti německým, japonským nebo britským,“ shrnul Dudley. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter