Dukovany loni vyrobily nejméně elektřiny za 17 let

Neplánované odstávky v jaderné elektrárně Dukovany dovedly elektrárnu k meziročnímu poklesu produkce o 18 procent na dno za posledních 17 let. Temelín vyrobil přes 14 milionů megawatt hodin elektřiny, čtvrté nejvyšší množství vyrobené za patnáct let provozu. 

Roční výroba v Dukovanech loni klesla o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Propad způsobily neplánované odstávky ve druhé polovině roku vyvolané kontrolami svarů. Přes tři měsíce kvůli tomu v Dukovanech vyráběl jen jeden ze čtyř reaktorů. To, že byly najednou odstaveny tři bloky, se za 30 let provozování dukovanské elektrárny stalo poprvé. Dvě odstávky se protáhly do letošního roku a dodávky elektřiny z Dukovan jsou tak nyní na poloviční úrovni.

Zářez do hospodaření ČEZ: Opět odkládá start bloků v Dukovanech

Od zahájení výroby v prosinci 2000 vyprodukoval Temelín, který je největší českou elektrárnou, 179,32 milionů MWh elektřiny. To by celé České republice stačilo na dva roky. Elektrárna zaznamenala rekordní hodnoty pro výrobu produkovanou jedním blokem. Loni temelínský první blok do přenosové soustavy dodal 7,99 milionů MWh. „O 240.000 MWh překonal nejvyšší jednoblokovou výrobu z roku 2012,“ uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták. 

Rozdíl odpovídá provozu jednoho bloku po dobu devíti dnů. O lepší výsledky připravily elektrárnu tři vložené odstávky související především s modernizací turbín a neplánované prodloužení odstávky druhého bloku. Právě dokončení rozsáhlé modernizace temelínských turbín bylo klíčovou investicí společnosti ČEZ v jihočeské elektrárně. 

Třetí blok JE Dukovany dodává elektřinu do sítě, po jeho odtávce fungují 2 ze 4 bloků

Dukovany mají instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývají zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. V roce 2014 elektrárna vyrobila 15,37 TWh proudu, druhé největší množství v její existenci. Nejvíc elektřiny zatím vyprodukovala v roce 2013, kdy do sítě plynulo 15,689 TWh proudu.

Svary začali odborníci v dukovanských blocích minulý rok kontrolovat proto, že při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Blok číslo dvě kvůli tomu energetici neplánovaně zastavili v noci na 18. září a o den později odstavili i třetí výrobní blok. Blok číslo jedna odstavený podle plánu 28. srpna měl být původně zprovozněn v závěru října, ale stále stojí. Do konce minulého roku se podařilo obnovit výrobu proudu pouze v dukovanském bloku číslo tři. Elektřinu dodává do sítě od 28. prosince.

Kvůli kontrolám svarů také firma ČEZ loni v prosinci požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o přerušení správního řízení k vydání nového povolení pro provoz prvního bloku Dukovan. Desetileté povolení u něj mělo původně skončit 31. prosince, ale na žádost energetické firmy státní úřad jeho platnost prodloužil o tři měsíce, tedy do 31. března 2016. Dukovanský blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan začal fungovat v červenci 1987.

ČEZ po Dukovanech prověřuje, zda stejné potíže nemá Temelín

Newsletter