Důrazný vzkaz investorů: Méně důvěry německé ekonomice

(Doplněno o komentář 11:40) Největší ekonomika Evropy ubírá na tempu a odpovídá tomu také pesimističtější očekávání investorů. Německým institutem ZEW zveřejňovaný index očekávání pro příštích šest měsíců, který je sledovaným indikátorem důvěry investorské komunity v německou ekonomiku, v květnu klesá druhý měsíc v řadě a tentokrát důrazněji.

Index ZEW z dubnové hodnoty 53,3 bodu propadl na 41,9 bodu, nejnižší úroveň od prosince, a překonal i tak horší očekávání ekonomů, kteří předpovídali mírnější pokles indexu na 49 bodů. Za očekáváním zaostal také druhý z dvojice indexů ZEW, hodnotící současný stav, který se po dubnovém růstu na 70,2 bodu snížil na 65,7 bodu. Konsensus analytiků dosahoval 68 bodů.

Trhy zatím zklamání z čísel příliš nedávají znát. Německý akciový index, který započal silným, 2procentním růstem, zisky zhruba drží a euro je zhruba o procento slabší vůči dolaru a tak kontroluje hranici 1,12 EURUSD. Na ni ji seslalo vyjádření ECB o urychlení nákupu vládních dluhopisů.

Motor Evropy vynechává. Německo znovu ztrácí růst

Nepřesvědčivých zpráv z německé ekonomiky přibývá. Minulý týden přinesl informaci, že motor evropského hospodářství ztrácí tempo. Hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí vzrostl o pouhé tři desetiny procenta, přičemž analytici čekali půlprocento. Za celý loňský rok německá ekonomika vzrostla o 1,6 procenta. Německá vláda zvýšila minulý měsíc odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,8 procenta a se stejným tempem růstu počítá také příští rok. Přední německé hospodářské instituty nyní předpokládají v letošním roce expanzi o 2,1 procenta.

„Ekonomika bude čím dál více promlouvat do trhu měn“

Do poklesu indexů ZEW pravděpodobně nejvíce promluvily obavy související s Řeckem i růst dluhopisových výnosů v několika posledních týdnech. „Je znát, že rozdílnost makro vývoje na obou březích Atlantiku se smazává a nyní bude trh sledovat každé makro číslo. Vstupujeme do fáze závislosti obchodování na forexových trzích na datech z ekonomiky. Bude zajímavé sledovat, zda se slabost z prvního čtvrtletí v USA otočí v silná čísla a naopak, zda se solidní růst z Evropy vyčerpá. Tento scénář by znamenal návrat býků do dolaru a očekávání bližšího načasování zvyšování sazeb v USA. Proto letní měsíce budou utvářet obrázek a zlepšovat výhled na silný pohyb kapitálu na podzim a zimu, což se odrazí v pohybu měnového páru EURUSD,“ komentuje aktuální data z ekonomiky Jiří Deml, expert na měnové trhy společnosti Roklen360.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter