Důvěra Čechů v ekonomiku pokračuje v poklesu

Celková důvěra v českou ekonomiku pokračovala v dubnu v korekci svého růstu z poslední třetiny loňského roku, jenž kulminoval v lednu. Stejně jako v březnu a předtím únoru ochladl optimismus jak na straně podnikatelů, tak spotřebitelů. Za hlavní bariéru růstu produkce podnikatelé v průmyslu stále uvádějí nedostatečnou poptávku, nikoli nedostatek pracovní síly, jak je poslední dobou často slyšet z médií. Potvrzují tak stanovisko České národní banky, že česká ekonomika má k případnému přehřátí ještě daleko.

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v dubnu mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, se oproti březnu snížil o 1,1 bodu na hodnotu 95,6. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o 1,3 bodu na hodnotu 93,8. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně mírně snížil o 0,5 bodu na hodnotu 104,3. Ve srovnání s dubnem 2015 jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů vyšší, indikátor důvěry spotřebitelů je na stejné úrovni.

Státní dluh opět roste, rezervy nejsou bezedné

Mezi spotřebiteli se zvýšily obavy z vlastní finanční situace. To souvisí s očekávaným pomalejším růstem české ekonomiky, než jakého jsme byli svědky v roce 2015, a také s ukončením zlevňování pohonných hmot. Ty se na cenovém dně ocitly koncem února. Od té doby už spotřebitelé u čerpacích stanic čelí zvyšujícím se cenám, byť růst v dubnu oproti březnu zmírnil. Dubnová nálada spotřebitelů tak dále koriguje jejich vysoce, avšak neudržitelně optimistický pohled na českou ekonomiku z přelomu roku. V historickém ohlédnutí však zůstává na příznivé úrovni.

 

 

Vzhledem k tomu, že nelze čekat přílišné zvyšování cen pohonných hmot, ani obecné inflace, a vzhledem k tomu, že lze naopak počítat s růstem reálných mezd v nadcházejících měsících, důvěra spotřebitelů by neměla výrazněji klesat a současnou situaci lze opravdu chápat spíše jako určitou korekci až příliš optimistické nálady.

Nový odhad: Česká ekonomika letos poroste pomaleji

Poměrně solidní úroveň si uchovává i podnikatelská důvěra, byť ta se neblíží svým historickým maximům (jichž dosáhla v roce 2007) tak jako důvěra spotřebitelská. Podnikatelé stále hledí opatrně na křehkou ekonomickou konsolidaci eurozóny a rovněž vnímají horší než loňské vyhlídky české ekonomiky. Jejich náladě nepomáhá letošní zhoršování výhledu globální ekonomiky, ani spekulace o dopadech britského vystoupení z EU či „tvrdého přistání“ v Číně.

Newsletter