Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Důvěra investorů v eurozóně přivolává recesi

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v září podruhé za sebou klesla a dostala se tak na nejslabší úroveň za více než rok. Údaje Sentix ukazují na návrat ekonomiky eurozóny do recese.

Index důvěry investorů se tento měsíc propadl na minus 9,8 bodu ze srpnových plus 2,7 bodu. Nachází se tak na nejnižší hodnotě od loňského července. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali mnohem mírnější pokles na plus dva body.

Prudkému poklesu důvěry nezabránila ani nová opatření, která minulý týden představila Evropská centrální banka (ECB) s cílem podpořit hospodářský růst a odvrátit hrozbu deflace. „Je to pozoruhodné, protože od nástupu Draghiho do funkce se ECB vždy dařilo podpořit různými opatřeními ekonomickou důvěru investorů. Zdá se, že to už nefunguje,“ uvedla společnost Sentix. „Index signalizuje další recesi v eurozóně,“ dodala.

Zářijová hodnota indexu je založena na průzkumu mezi zhruba devíti stovkami investorů uskutečněném od 4. do 6. září. ECB 4. září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a oznámila, že začne dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů cenných papírů od komerčních bank.

Statistický úřad Eurostat minulý týden potvrdil, že hospodářský růst eurozóny se v letošním druhém čtvrtletí zastavil. Podkopal jej pokles německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová vyzvala Německo, aby zvýšilo investice a pomohlo tak povzbudit slábnoucí hospodářské oživení v eurozóně. Ta podle ní potřebuje přijmout více strukturálních reforem.

Newsletter