Důvěra spotřebitelů v domácí ekonomiku klesla, ve stavebnictví vzrostla (komentář)

Celková důvěra v českou ekonomiku chytila po červencovém drobném zaváhání nový dech. Meziměsíčně se její stav v srpnu zlepšil o 0,4 bodu. Z meziročního srovnání je pak zlepšení patrné mnohem zřetelněji – důvěra narostla o 8,6 bodu.

Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku slábne, podnikatelé jí věří víc

Vývoj důvěry podle jednotlivých segmentů ekonomiky je obzvláště povzbudivý v segmentu stavebnictví, v němž meziroční růst v srpnu již přesáhl dvacet bodů. Varovný však může být vývoj důvěry v segmentu průmyslu a obchodu, v nichž se důvěra vrátila na úrovně z února či března letošního roku – čímž „smazala“ svůj nárůst z jarních měsíců. Je otázka, zda jde o pouhou korekci a v následujících měsících budou ukazatele důvěry v těchto segmentech pokračovat v růstu, nebo zda jde o změnu trendu.

Stejnou otázku lze položit při pohledu na vývoj důvěry spotřebitelů v ekonomiku, která v srpnu rovněž vykázala meziměsíční propad. Zvýšily se totiž obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Meziměsíční zlepšení naopak vykázal sentiment podnikatelů. Srpnové meziroční ukazatele jsou jak v případě spotřebitelů, tak podnikatelů zřetelně výše.

Do postoje a rozhodování tuzemských ekonomických subjektů se zřejmě již významněji promítá potenciální neblahý dopad ukrajinského konfliktu a souvisejících sankcí, stejně jako ekonomické zpomalení v Německu a eurozóně. S jejich dalším případným zhoršováním dojde jistě k dalšímu propadu důvěry v tuzemskou ekonomiku.

Newsletter