Důvěra v českou ekonomiku: firmy věří víc než spotřebitelé

Důvěra v českou ekonomiku se v září téměř nezměnila, meziměsíčně stoupla jen o 0,2 bodu na 10,9 bodu. Mírně se zvýšila u podnikatelů, lépe hodnotily situaci zejména stavební podniky. Naopak u spotřebitelů důvěra klesla. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. V meziročním srovnání důvěra stoupla, výjimkou je průmyslové odvětví, kde mírně klesla.

„Důvěra v tuzemskou ekonomiku po poklesu v obou prázdninových měsících v září stoupla, byť nepatrně. Zlepšení ekonomické nálady podnikatelů totiž více než kompenzovalo její zhoršení na straně spotřebitelů. Podnikatelé jsou optimističtější, neboť opadla vyhrocená fáze nejistoty ohledně makroekonomické kondice Číny. Spotřebitelé zase registrují nebo vyhlížejí zastavení srpnového poklesu cen pohonných hmot, což vede k mírnému oslabení optimistické nálady. Ve zbytku letošního roku by mělo být zásadním impulsem pro růst spotřebitelské nálady očekávané zvyšování mezd v tuzemské ekonomice,“ komentoval data Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen.

Statistici se v průzkumu ptají podnikatelů a spotřebitelů, zda se podle nich situace v budoucnu zlepší, zhorší nebo nezmění. Výsledkem je takzvané konjunkturální saldo, tedy rozdíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi v procentech. U podnikatelů proti srpnu stouplo z 13,1 na 13,3 bodu a u spotřebitelů kleslo z 1,3 bodu na 1 bod.

Před rokem činil souhrnný indikátor důvěry 8,4 bodu, což je o 2,5 bodu níže než nyní. Důvěra podnikatelů proti loňskému září stoupla o 1,3 bodu a u spotřebitelů, u kterých byl loni indikátor důvěry v záporných číslech, stoupla o 6,8 bodu.

V jednotlivých podnikatelských oblastech se meziměsíčně nejvíce zvýšila důvěra ve stavebnictví, a to o čtyři body. Hodnocení současné ekonomické situace ani celkové poptávky po stavebních pracích se u respondentů téměř nezměnilo, očekávají ale, že v příštích třech měsících poroste tempo stavební činnosti a zaměstnanost. V obchodě se důvěra podnikatelů proti srpnu zvýšila jen o 0,1 bodu, v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb stagnovala.

Newsletter