Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Důvěra v českou ekonomiku klesá. Může za to Čína

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v srpnu mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) oproti červenci mírně poklesl o 0,4 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně snížil o 0,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve vybraných odvětvích služeb; ve stavebnictví se nezměnila; v průmyslu a v obchodě se snížila. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně nezměnil. Ve srovnání s hodnotami v srpnu 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v srpnu pokračovala v sestupu z téměř sedmiletého maxima, kterého dosáhla v červnu. Zatímco sentiment na straně spotřebitelů zůstal na stejné úrovni jako v červenci, nálada podnikatelů je horší právě i v porovnání s červencem.

Celkovou důvěru v českou ekonomiku v srpnu poměrně značně ovlivnil vývoj na zahraničních trzích. Ekonomický útlum Číny zvyšuje obavy českých podnikatelů z hospodářského vývoje v nadcházejících měsících. Obávají se zpomalení ekonomického růstu v eurozóně a zejména Německu, které je klíčovým obchodním partnerem Číny. Spotřebitelé na vývoj v zahraničí rovněž nehledí bez obav, ale jejich obavy jsou více než u podnikatelů kompenzovány letním poklesem cen pohonných hmot. Ten do značné míry souvisí také s čínským útlumem, který oslabuje globální poptávku po ropě.

Ve zbytku letošního roku by mělo být dalším impulsem pro růst spotřebitelské nálady očekávané zvyšování mezd v tuzemské ekonomice. 

Newsletter