Evropské i americké výnosy klesají. Euro se po včerejším posílení obchoduje nad 1,1070 EURUSD. Koruna se obchoduje nad 25,10 za euro. Proti dolaru zpevnila pod 22,70.

Důvěra v ekonomiku klesá, spotřebitelé jsou ale optimističtí

Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku se v říjnu opět ocitla na své letos nejnižší úrovni. Té samé hodnoty už dosahovala také v březnu a v dubnu. Pokles má na svědomí ochlazení podnikatelské důvěry, která se propadla na nejnižší úroveň za poslední půlrok.

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v říjnu mírně snížila. Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) oproti září mírně pokleslo o 0,9 bodu. Saldo indikátoru důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížilo o 1,4 bodu. Mezi podnikateli se důvěra mírně zvýšila v obchodě; ve stavebnictví se nezměnila; ve vybraných odvětvích služeb se snížila mírně a v průmyslu se snížila. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se meziměsíčně zvýšilo o 1,5 bodu. Ve srovnání s hodnotami v říjnu 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Pesimismus mezi podnikatele vnáší v prvé řadě návrat deflace do eurozóny, který zvyšuje pravděpodobnost jejího bezkrevného hospodářského výkonu v nadcházejících měsících.

Naopak důvěra spotřebitelů se v říjnu dostala na nejvyšší úroveň od letošního března. Z dlouhodobého hlediska se stále udržuje na poměrně vysokých úrovních. Spotřebitelé příznivě vnímají nízké ceny pohonných hmot a po „hubených“ letech nyní také registrují výraznější růst reálných mezd. Vítají i prostředí stabilně nízké inflace, které je naopak „trnem v oku“ České národní bance. Výroky jejích představitelů z poslední doby o možném prodloužení intervenčního režimu do roku 2017 jsou ovšem další pozitivní zprávou pro spotřebitele, neboť uvolněné měnové podmínky a s nimi spjaté nízké úrokové sazby napříč ekonomikou, tedy také třeba u hypoték či spotřebitelských úvěrů, jsou z jejich hlediska pochopitelně kladnou záležitostí.

Newsletter