Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Dvakrát se rozmyslete, než se rozhodnete investovat do medvědího fondu…

S tím, jak se index Dow Jones přehoupl přes hranici 17 tisíc bodů, se na trhu objevuje stále více spekulantů, kteří věří, že každým dnem už musí přijít dlouho očekávaný zlom směrem dolů.

Během posledních týdnů se objevuje řada prognostiků, kteří říkají, že lze očekávat cokoliv, od mírné korekce a příležitosti k nákupu až po výrazný propad a nutnost přesunutí investovaných prostředků do hotovosti. Taková situace rovněž nahrává myšlenkám o investicích do fondů spekulujících na pokles trhu.

Pro většinu lidí to však může být špatný tah, a to především z důvodu špatného načasování vstupu do takové pozice. Právě medvědí fondy jsou přesně těmi typy fondů, které této chyby individuálních investorů dokáží využít.

Pokud bychom to chtěli zjednodušit, investice do medvědího fondu se zhodnocuje tehdy, pokud trh klesá. Možnosti investic jsou ale různé a investoři mohou využít i pákového efektu ke zhodnocení svých prostředků. Musí ale trefit ten správný „timing“, jinak se mohou i výrazně spálit a to i jen při pouhé stagnaci trhu na aktuálních úrovních.

Mnoho manažerů, spravujících fondy spekulující na pokles trhu, prohlašuje, že by se na tyto produkty nemělo pohlížet jako na typ investic založených na čisté úvaze „pokles trhu = můj zisk“, ale spíše by se na ně mělo pohlížet jako na nástroj, jak ochránit své prostředky či se zajistit proti nepříznivému vývoji. Jsou tak nástrojem, jak diverzifikovat své portfolio a tím snižovat možné riziko. 

Brad Lamensdorf, který spravuje AdvisorShares Ranger Equity Bear, aktivně řízený ETF fond, rozděluje investory sázející na pokles trhu do 3 skupin, jak řekl pro CNBC.

„Jsou zde lidé, kteří doslova časují trh a mají svůj vlastní ověřený systém, kterému věří. Medvědích fondů tak využívají čistě k jednorázovým spekulacím,“ uvádí Lamendsdorf pro CNBC.

„Pak tu máme profesionálnější skupinu investorů, která využívá medvědích fondů k diverzifikaci rizika a na svoji investici pohlíží ze střednědobého horizontu. Nezvyšují svoji sázku u indexu S&P ze 40 procent svých portfolií na 50 či 60 procent jen kvůli tomu, že index za poslední roky výrazně posílil, ale své zisky pravidelně realizují a znovu reinvestují tak, aby zůstali na svém plánu,“ uvádí.

Poslední skupinou jsou lidé, řekněme průměrní investoři, které Lamensdorf a ostatní správci medvědích fondů příliš rádi nevidí, protože se obvykle jedná o „lidi bez pevného plánu, kteří se u svých investic rozhodují emotivně a ideálně ještě na bázi mediálních výkřiků či titulků v novinách“. Obvykle svým investicím ani pořádně nerozumí.

Pro investory, kteří se chtějí vyhnout tomu, aby emoce ovlivňovali jejich investiční rozhodnutí, je tedy dobré, aby na investice do medvědích fondů pohlíželi právě jako na pojistku resp. ochranu proti nepříznivému vývoji, než jako na možnost jak vydělat na možném propadu trhů. Samozřejmě jsou zde i jednodušší možnosti, jako pouhé zvýšení podílu hotovosti na svých obchodních účtech či diverzifikace portfolia do jiných finančních instrumentů. Je tak pouze na daném investorovi, pro jakou možnost se rozhodne.

Newsletter