Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Dvě slova z Fedu, která budou pro trhy klíčová

Obchodníci poslední týden vyčkávají na další možné impulsy, které by udaly trhům směr. Jedním z nich by mohlo být zasedání Fedu v příštím týdnu, kdy budou investoři pozorně sledovat především rétoriku šéfky americké centrální banky. A soustředit se na dvě slova.

Již od března Fed dodržuje své prohlášení, že udrží sazby stabilní po delší dobu v návaznosti na postupné utlumování programu odkupu aktiv, které by mělo zcela skončit během nadcházejícího října.

Fed konkrétně uvedl: „Výbor předvídá na základě vybraných faktorů, že bude i nadále vhodné zachovat současné cílové pásmo pro centrální sazbu po delší období ( „considerable time“ ) poté, co dojde k ukončení programu odkupu aktiv; především pak v případě, že projektovaná inflace se bude držet pod cílenými dvěma procenty, a dlouhodobější inflační očekávání zůstanou pevně ukotvena.“

Pozorovatelé Fedu tvrdí, že již na nadcházejícím jednání lze očekávat změnu výše zmíněné rétoriky.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart během minulého měsíce pro MarketWatch uvedl, že centrální banka se změnou rétoriky může ještě několik zasedání počkat.

Ostatní členové výboru, včetně některých „jestřábů“ a „holubic“, si však stojí za změnou rétoriky již nyní. Například prezident Fedu ve Filadelfii Charles Plosser nesouhlasil s červencovým prohlášením poté, co jeho výzvy ke změně rétoriky byly zamítnuty.

Pro trhy jsou pak z komentářů Fedu nejdůležitější dvě slova, která slouží jako indikátory pro určení, kdy by mohl Fed přistoupit ke zvýšení sazeb. Aktuální očekávání je nastaveno na červen 2015, může se ale stát, že to bude i o něco dříve, třeba v březnu. Fed drží centrální sazbu poblíž nuly již od prosince 2008.

Bernard Baumohl, hlavní ekonom ze společnosti The Economic Outlook Group, tvrdí, že Fed frázi „po delší čas“ během nadcházejícího zasedání již nepoužije. „Očekáváme, že Fed v příštím týdnu přistoupí na změnu rétoriky a začne vysílat signály, že období nulových sazeb se brzy stane historií,“ uvedl Baumohl pro server MarketWatch.

Michael Hanson, hlavní ekonom z Bank of America Merrill Lynch, je názoru, že americká centrální banka prozatím svoji rétoriku nezmění. „Nemyslím si, že by chtěli signalizovat změnu v jejich politice,“ uvedl Hanson.

Zach Pandl, stratég ze společnosti Columbia Management, si myslí, že pokud Fed opět použije frázi „considerable time“ – tedy delší období – možnost dřívějšího zvednutí sazeb než v červnu 2015 bude prakticky vyloučena.

Newsletter