Evropské i americké výnosy klesají. Dolar drží ztráty nad 1,0900 za euro. Měnám regionu pomáhá slabý dolar. Koruna zpevnila pod 26,65 za euro.

Dvojí občanství je výhodnější než kdy dřív. Do jakého pasu se vyplatí investovat?

Citizenship for investment concept. Happy businessman with two passports under money rain

Výhodu dvojího občanství začíná využívat stále více lidí. Vlivem koronavirové krize se k ní uchýlili zejména kvůli obavám o svou budoucnost. Jaké výhody a nevýhody toto rozhodnutí obnáší a které země patří v této oblasti mezi ty nejlukrativnější?

Jak je již z názvu zřejmé, mít dvojí občanství znamená možnost být občanem dvou různých zemí současně. Občané České republiky mají možnost žádat o druhý pas od roku 2014, a to díky zákonu č. 186/2013 Sb. o státním občanství České republiky a změně některých zákonů. Byť se tato možnost zdá jako bezproblémová, nese s sebou i řadu povinností, které musí žadatel splnit. Váže se k ní zejména vysoká počáteční investice, kterou je třeba vložit do daného státu (zpravidla se jedná o podporu některého z fondů pro rozvoj země nebo o koupi nemovitosti na území vybraného státu).

Stále však převládají výhody. Mezi ně patří například možnost práce na území státu bez nutnosti pracovního víza či garance zdravotní péče a sociálních služeb. Zaručen je i bezproblémový pobyt v zemi, možnost výhodného vlastnictví majetku nebo schopnost zastávat úřad. Pokud navíc chcete vašim potomkům zaopatřit zářnou budoucnost, vámi získaný druhý pas jim může v některých zemích zajistit řadu těchto benefitů automaticky. Nesmíme opomenout ani daňové a regulační výhody, které některé státy nabízejí v rámci ochrany majetku pomocí strategického daňového plánování.

Mnoho žadatelů o druhé občanství se k této volbě uchyluje především kvůli vidině lepších zítřků. V řadě zemí jsou totiž často ohroženi finančními zátěžemi ze strany státu, jako je třeba rostoucí státní dluh. Záložní plán se tak jeví jako jasná volba, která může v případě nebezpečí „zachránit krk”.

Skrytý ráj Nového světa

Z dlouhodobého hlediska je trendy destinací v této oblasti bezesporu Karibik. Tisíce ostrovů Karibského moře lákají žadatele o dvojí občanství již řadu let na výhodné ceny a skvělé podmínky nejen pro investory, ale například i pro občany v důchodovém věku. Tamní státy se navíc v důsledku koronavirové krize rozhodly jít ve svém počínání ještě dál. V současné době je v těchto destinacích možné využít velkých slev, které se k získání dvojího občanství vztahují.

Možnost získání dvojího občanství nabízí i karibský ostrov Svatá Lucie. V rámci nových dluhopisů „Covid-19 Relief” jej zde od května můžete získat za polovinu předešlé ceny. Tato suma do konce roku 2020 činí 250 tisíc dolarů za osobu a 300 tisíc za čtyřčlennou rodinu.

O něco menší, avšak stále velmi příjemnou srážku z ceny nabízí ostrovy Svatý Kryštof a Nevis, kde platí 23procentní sleva taktéž do konce roku 2020. Zdejší státní příslušnost vás ovšem nevyjde úplně zadarmo – v rámci získání pasu musíte vložit dar v hodnotě 150 tisíc dolarů do Státního fondu udržitelného rozvoje a navíc investovat do nemovitostí nejméně ve výši 200 tisíc dolarů. Peněžní vklad vám zajistí pas a občanství až pro další 3 členy vaší rodiny.

Svůj karibský sen si můžete splnit i na ostrovech Antigua a Barbuda či Dominika. Poslední zmíněná destinace je dlouhodobě považována za jednu z nejlepších zemí pro investici do státního občanství. To je totiž rozšířeno i na vaši manželku či manžela, děti, rodiče i prarodiče a lze ho také přenést na budoucí generace. Podmínkou je příspěvek do Fondu hospodářské diverzifikace nebo investice do luxusních a udržitelných hotelů či letovisek.

Nový pas „za hubičku”

Pokud se vám investice do karibského občanství zdají příliš vysoké, tak je vhodnější se porozhlédnout v Jižní Americe. Na pomyslném třetím místě nejlevnějších destinací se pohybuje Brazílie, kde vyjde nový pas na 50 tisíc amerických dolarů. Druhého místa se ujal stát Belize. Tady se kapitál pro investici pohybuje okolo 35 tisíc dolarů. Belize navíc nabízí program pro osoby v důchodě starší 45 let. V tomto případě je třeba oficiální příjem důchodu minimálně 2 tisíce dolarů měsíčně (24 tisíc dolarů ročně). Zlatou medaili v této disciplíně ukořistila Paraguay. Nový pas zde můžete získat za neskutečnou sumu 5 tisíc amerických dolarů. Na horních příčkách seznamu lukrativních destinací bychom našli i středoamerickou Panamu nebo Kolumbii, zde však již částky blíží k hranici 100 tisíc dolarů. V Evropě byste potom pro jedny z nejlevnějších občanství museli zavítat do Švýcarska (investice 170 tisíc dolarů) nebo Lotyšska (188 tisíc).

Občanem státu za méně než rok

Zisk nového občanství umí být zdlouhavý. Pokud hrajete o čas, pak je na místě vybírat země, ve kterých trvá schvalovací proces pro získání dvojího občanství nejrychleji. Rekordmanem jsou tentokrát karibské ostrovy Svatý Kryštof a Nevis. Jejich občanem se můžete stát již za pouhých 10 měsíců, 2 roky by potom vyřízení potřebných náležitostí trvalo v asijském Singapuru nebo jihoamerické Argentině. Pas snadno a rychle si můžete zařídit i v Paraguayi (3 roky) nebo Brazílii (4 roky), dále také ve Velké Británií a Austrálii, kde může čekací lhůta dosáhnout 5 let.

Alternativa v podobě daňové rezidentury

Dalším možným řešením může být daňová rezidentura, která je vhodná pro ty, kteří podnikají v zahraničí a spěchají. Žadatelé volí tuto cestu ve chvíli, pokud chtějí na území daného státu danit své příjmy. Výhodou daňové rezidentury jsou odpočty na dani, daňové úlevy a výše daně. Je však třeba splnit všechny potřebné podmínky pro uznání rezidentury a zjistit si, zda má daná země uzavřenou s Českou republikou bilaterální smlouvu. Vše navíc závisí i na místě daňového plnění, tedy kde byl obchod reálné uskutečněn. Doba získání dočasné daňové rezidentury je zpravidla výrazně kratší. Za pouhé 2 měsíce ji můžete získat například v Brazílii, Paraguayi, Portugalsku nebo Velké Británii. O měsíc si prodloužíte čekání na rezidenturu v Austrálii, Kolumbii, Lotyšsku, Monaku nebo Spojených státech amerických.

Newsletter