Dvousečný dolar: Rally vs. vyšší sazby

Páteční den byl doslova svátek pro dolarové „býky“. Odpolední data z trhu práce poskytla jasný signál o síle největší ekonomiky světa. Statistika tvorby nových pracovních míst vyjma zemědělství ukázala nárůst o 271 tisíc, přičemž očekáváno bylo „pouze“ 185 tisíc. Za celý tento rok šlo o vůbec nejvyšší hodnotu, která tak přiblížila možnost prosincového navýšení amerických úrokových sazeb.

Nejcitlivěji na data reagoval dolar. Ihned po zveřejnění čísel následovala více než procentní rally, která americkou měnu přiblížila až k hranici 1,070 dolaru za euro. Dolaroví „býci“ se radují, ovšem jak dlouho jim radost vydrží? Silný dolar je totiž dvousečný. I přesto, že jde o jasně pozitivní signál možné úrokové „normalizace“, jež by měla jízdu dolaru ještě více urychlit, zároveň jde i o zárodek možného pozdržení, resp. zpomalení intenzity, tohoto kroku.

Právě druhou verzi potvrzují historická data. V březnu toho roku, kdy si měna největší ekonomiky světa procházela obdobnou fází posilování, vedení Federálního rezervního systému to označilo za problém, který zatěžuje nejen americké exportéry, ale především tolik sledovanou inflaci. Toto tvrzení společně se zachováním sazeb na tzv. technické nule okamžitě srazilo dolar, přičemž šlo dokonce o největší pád od roku 2009 (viz graf č.1).

Právě březnová zkušenost straší většinu investorů a stratégů. Silný dolar by mohl ve výsledku stát za pozdržením výraznějšího zvýšení úroků, a to i přesto, že by měnový výbor v prosinci sazby, byť je lehce, zvýšil nad aktuální rozmezí 0 až 0,25 %.

„Pro Fed bude opravdu těžké provést jakékoliv agresivnější úrokové navýšení,“ řekl pro agenturu Bloomberg Brendan Murphy, portfolio manažer společnosti Standish Mellon Asset Management. „Jakmile bude hlavní sazba vyšší, může jít o začátek konce směru, který aktuálně na dolaru pozorujeme,“ dodal. Murphy tak, i přesto, že stále sází na dolar proti euru, stejně jako na měny zemí vyvážejících komodity, svou dolarovou expozici od začátku roku už poměrně razantně osekal.

Ostražitý Fed

V posledním zápise ze zářijového zasedání Fedu, tzv. Minutes, měnový výbor jasně zmínil dolar a jeho intenzivní posilování, především vůči měnám rozvojových trhů a komoditním exportérům, jako problém. Právě tento vývoj by totiž mohl stát za celkovým zpomalením, případně i snížením, růstu cenové hladiny.

„Fed pracuje s dolarem jakožto s důležitým faktorem rozhodování,“ řekla pro Bloomberg Kathy Jonesová, vedoucí stratég obchodování s dluhopisy ve společnosti Charles Schwab. „Pokud by i nadále posiloval v důsledku zvýšení amerických sazeb, což je všeobecně očekáváno, znamenalo by to začátek velice pomalého procesu úrokové normalizace pohybující se v naprosto minimálních úrovních.“

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Odhady poražené i vylepšené

Jen za letošní rok si dolar již připsal více jak 11% zisky vůči euru, což je výsledek, který „porazil“ mnohá očekávání ekonomů a analytiků. Dle Bloombergu byl předčen medián více než 60 % všech konsensů, které měla agentura k dispozici.

Současné odhady nejvíce laškují s dosažením parity na páru s eurem. Christoph Kind, Asset Manager společnosti Frankfurt Trust, předpovídá, že „rovnosti“ obou měn bude dosaženo během prvního čtvrtletí 2016, přičemž k tomu přispěje především prosincový krok úrokové normalizace. Posilování však dle jeho názoru nebude nekonečné.

„Věřím v růst dolaru,“ řekl Kind. „Jakmile však bude americká měna sílit až moc, určitě své pozice změnším,“ dodal. „Dosažení parity nějakou dobu potrvá, zhruba tak do příštího roku. Tehdy však může vystoupit Fed s tvrzením, že končí s jakýmkoliv agresivním navyšováním úroků, což by dolarovou rally mohlo narušit.“

Americká investiční banka Goldman Sachs vidí budoucí vývoj v ještě intenzivnějších číslech. Parity by dle analytického týmu banky mohlo být dosaženo už koncem letošního roku, což by znamenalo posílení o více jak 7 % z aktuálních hodnot.

„Data z trhu práce ještě více zvýšila pravděpodobnost prosincového navýšení úroků. Do zasedání Evropské centrální banky na začátku prosince dosáhne eurodolar hranice 1,05 EURUSD, parity pak bude dosaženo o pár dní později, tedy na konci roku (viz graf č.2),“ přepisuje Bloomberg slova výhledu banky.

Brzké dosažení rovnosti eura a dolaru by tak mělo být podpořeno nejen vyššími sazbymi Federálního rezervního systému, ale rovněž i dalším uvolněním měnové politiky Evropské centrální banky. Právě to její šéf Mario Draghi připustil, když na poslední tiskové konferenci oznámil, že struktura prováděného programu kvantitativního uvolňování bude přehodnocena na začátku prosince.

 

Newsletter