E-cigarety. Byznys a hrozba pro britské teenagery?

I přes nárůst ceny, i přes cedulky, které poukazují na skutečnost, že kouření může zabíjet, i přes zákaz kouření na veřejných místech, není „boj proti tabáku“ zdaleka u konce. Počet kuřáků se ve Velké Británii, podle ASH, od roku 1974 více než zdvojnásobil. A poslední dobou zažívají svůj boom také elektronické cigarety. V Británii se počet e-kuřáků v posledních dvou letech do listopadu 2014 ztrojnásobil a dosáhl počtu 2,1 milionu. Co může být horší, je fakt, že se e-cigarety stávají módním výstřelkem i mezi britskými teenagery.

Nová studie zjistila, že jeden z pěti mladistvých ve Spojeném království již e-cigaretu zkusil a pro 16 procent z nich to byl jejich první krok ke kouření. Studie byla založena na průzkumu provedeném Liverpool John Moores University na 16.193 středoškolských studentech na severozápadě Anglie, ve věku 14 – 17 roků. Byla vydávána v BioMed Central Public Health, což je volně přístupný recenzovaný časopis.

K popularitě elektronických cigaret mezi britskými teenagery jeden z autorů zprávy – Mark Bellis řekl: „Takový rychlý vpád do kultury teenagerů je nevídaný. Jedná se v podstatě o novou možnost užívání drog.“ Další z autorů studie, Karen Hughes, řekl, že navrhl, aby „se e-cigarety staly rychle součástí seznamu látek, které jsou pro mladistvé rizikové.“

Ve studii se píše, že byla zjištěna spojitost mezi kouřením e-cigaret, pitím alkoholu a násilím v opilosti. S častějšími „pařbami“ rostla pravděpodobnost více než čtyřnásobně. Teenageři, kteří pili alkohol, měli „významně vyšší sklony“ ke kouření elektronických cigaret. Výzkumníci tvrdí, že tato zjištění naznačují, že teenageři, kteří mají přístup k e-cigaretám, jsou ti, kteří jsou pak nejvíce náchylní k  užívání dalších návykových látek, a zvyšuje se u nich pravděpodobnost rizikového chování.

Je znepokojující, že se nejedná pouze o britské teenagery, mezi kterými je tato forma kouření populární. E-cigarety „frčí“ také mezi severoamerickými teenagery. Národní institut pro zneužívání drog v prosinci 2014 zveřejnil, že e-cigarety mají zastoupení až 17,1 procenta mezi teenagery ve věku 17 – 18 let a 8,7 procenta ve věku 13 – 14 let.

Zdravá alternativa?

E-cigarety byly uvedeny na trh jako zdravější alternativa pro konvenční kuřáky nebo také jako jeden ze způsobů, jak od kouření odvyknout. Například společnost E-Lites měla reklamní kampaň se sloganem „uspokojující kuřácká alternativa,“ a společnost Blu CIGS měla plakát se sloganem „Proč skončit? Přejděte na Blu“.

Studie však uvádí, že z teenagerů, kteří mají zkušenost s e-cigaretami a ještě nikdy předtím nekouřili, se stávají kuřáci běžných cigaret. Jsou tedy e-cigarety v tomto kontextu opravdu bezpečnější alternativou kouření?

Státní vědecká knihovna, nezisková organizace v USA, publikovala článek, ve kterém vědečtí pracovníci z různých vysokých škol uvádí, že páry z e-cigarety mohou způsobit poškození plic a mohou mít vliv na imunitní reakci lidí v případě infekce. Testy prováděli na myších. Výzkumníci z University of Rochester Medical Center toto tvrzení potvrdili a dodali, že páry z e-cigaret mohou „vyvolat toxicitu, oxidační stres a zánětlivé reakce“ v plicích. Další zpráva, zveřejněná v New England Journal of Medicine, poukázala na to, že e-cigarety obsahují „skrytý formaldehyd“, který je klasifikován jako lidský karcinogen, který je spojován s rakovinou.

Obecně všechny tyto studie naznačují, že elektronická forma cigaret by neměla být používána jako alternativa konvenčního kouření.

Newsletter