EBRD přes Ukrajinu zvyšuje výhled pro Střední Evropu

Evropská banka pro obnovu a rozvoj přes ukrajinskou krizi zlepšila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí. Banka nyní předpokládá, že růst v tomto regionu dosáhne 2,5 procenta, zatímco doposud jej odhadovala na 2,2 procenta.

Výhled nezahrnuje Českou republiku, kterou již EBRD počítá mezi vyspělé země. Odhad letošního růstu slovenské ekonomiky banka zlepšila na 2,3 procenta ze dvou procent v předchozí květnové prognóze.

Zlepšením výhledu pro střední Evropu a Pobaltí reagovala EBRD na silný růst v prvním pololetí, a to zejména v Polsku a Maďarsku. Banka upozornila, že za příznivějším hospodářským vývojem stojí oživení domácí poptávky, varovala však před možnými negativními dopady ruského embarga na dovoz potravin z Evropské unie.

EBRD zvýšila odhad letošního růstu polské ekonomiky na rovná tři procenta z dříve předpokládaných 2,8 procenta. Hospodářský růst v Maďarsku by měl podle banky dosáhnout 2,8 procenta, namísto dříve očekávaných 1,6 procenta.

EBRD sice připouští, že ruské embargo ovlivní polskou ekonomiku, ale upozorňuje, že podíl vývozu potravin do Ruska na hrubém domácím produktu Polska činí pouze 0,2 procenta. Ještě omezenější dopad ruského embarga lze podle banky očekávat v Maďarsku. Výrazněji by naopak měly sankce a zpomalení ruské ekonomiky zasáhnout pobaltské země.

Banka nadále předpokládá, že ruská ekonomika bude letos stagnovat. Odhad letošního poklesu ukrajinské ekonomiky ale EBRD zpřesnila na devět procent z dříve předpokládaných sedmi procent.

Newsletter