ECB čelí vzteku investorů. Komu nechala vydělat?

Evropská centrální banka před nástupem dovolenkové sezóny v letních měsících uspíší nákupy dluhopisů nad rámec obvyklého měsíčního objemu 60 miliard eur. V tomto směru promluvil člen vedení ECB Benoit Coeuré v pondělí večer. Zpráva tohoto typu má okamžitý dopad na vývoj měn, výnosů dluhopisů i cenu akcií a vyžaduje zveřejnění pokud možno ve stejnou chvíli všem. Stalo se druhý den v 7 hodin ráno londýnského času a přišla prudká nevole ze strany mezinárodních investorů. ECB se omluvila za technický problém a dva dny poté změnila pravidla své komunikace.

Euro v úterý ráno na plošném rozšíření zprávy padlo o procento proti dolaru. To je silný pohyb na hlavním světovém měnovém páru. Mluvčí ECB se odkazuje na úmysl zprávu zveřejnit, což ale překazila „interní chyba“. Na v zásadě nepřetržitě obchodujících měnových trzích to znamenalo, že ti, kdo byli v dosahu Coeurého slov, měli mnoho času vydělat na nerozšířené informaci.

„Je nemravné a drzé takovýmto způsobem vypustit tento druh informace,“ nepáral se s diplomatickým komentářem pro CNBC Claus Vistensen z Pantheon Macroeconomics. Zároveň ale soudí, že pronesená slova nebyla zlým úmyslem, ale nedomyslem.

ECB zasáhla. Zastavuje dosavadní praxi poskytování informací novinářům pod embargem. To je ochranou před jejich úniky, ale z druhého úhlu pohledu také ke škodě schopnosti médií pro trh zásadní kurzotvorné informace od centrální banky řádně a správně zpracovat a ve stanovený okamžik plošně rozšířit.

Květen 2015 a ECB rozhodně nejsou prvním momentem této debaty. Fed v září roku 2013 oznámil, že vyšetřuje příliš rychlou a přitom tržně správnou reakci na finančním trhu na jeho nečekané rozhodnutí ponechat rozsah QE v nezměněném objemu 85 miliard dolarů měsíčně na oznámeném výstupu ze zasedání měnového výboru dne 18. září roku 2013. Podnětem k tomu byla mimo jiné analýza společnosti Nanex o „neobvykle a nemožně rychlé“ reakci na zprávu z Fedu. Za zvláštní byly označeny zejména masívní transakce na futures na zlato v řádu milisekund kolem zveřejnění rozhodnutí.

Už v roce 2012 vyšetřoval Fed únik informací z uzavřeného jednání měnového výboru, který rozhoduje o nastavení měnové politiky skrze propojení centrálního bankéře, novináře a brokerské firmy.

K samotnému programu nákupů dluhopisů dnes ECB ve zveřejněném zápise z dubnového jednání uvedla, že na ekonomiku eurozóny a její oživení funguje, ale pro plný efekt jsou potřeba reformy vlád. ECB dle zápisu soudí, rizika spojená s kvantitativním uvolňováním měnové politiky byla zveličována a že v měnové politice ECB nejsou zapotřebí změny.

Hrubý domácí produkt eurozóny v letošním prvním čtvrtletí stoupl o 0,4 procenta vůči závěru loňského roku. To představuje nejprudší nárůst za téměř dva roky. V dubnu se eurozóna číselně vymanila z deflace, když spotřebitelské ceny zůstaly v meziročním srovnání beze změny po březnovém poklesu o 0,1 procenta.

Newsletter